Biserici greco-catolice LIVE (în direct)

• Vă recomandăm să urmăriţi site-urile oficiale, paginile de Facebook etc. ale parohiilor şi comunităţilor religioase pentru eventualele modificări în orarul slujbelor religioase.
  • Orele afişate în programul liturgic sunt orele locale corespunzătoare fiecărei biserici sau capele.
  • Există biserici ce transmit în direct (LIVE) numai în timpul slujbelor religioase.
  • Mai jos sunt afişate doar orele la care sunt transmise pe internet Sfintele Liturghii. Parohia respectivă poate avea program liturgic cu mai multe slujbe religioase (vezi linkul ”mai multe detalii despre parohie”).

Sursa: Episcopia Greco-Catolică de Oradea, YouTube

În ordine alfabetică, după localităţi:

În funcţie de locaţie:

1. Mulţumim doamnei Mia Hodiş pentru ajutorul acordat în strângerea informaţiilor.

RăspundețiȘtergere
  2. Mulţumim tuturor preoţilor şi credincioşilor pentru informaţii.

RăspundețiȘtergere

Parohia Greco-Catolică Sibiu I - Sfânta Ursula, Sibiu

Hram: Sfânta Ursula

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric - Catedrala ”Schimbarea la Faţă”, Cluj-Napoca

Rugăciuni obişnuite

În numele Tatălui, și al Fiului, și al sfântului Spirit. Amin. Mărire Ţie, Dumnezeul nostru, mărire Ţie.

Mănăstirea Greco-Catolică Prislop, Maramureş

Hramuri: Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Andrei

Parohia Greco-Catolică ”Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” Satu Mare, Satu Mare

Hram: Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Parohia Greco-Catolică Blaj I - Catedrala ”Sfânta Treime”, Alba

Hram: Sfânta Treime

Mănăstirea Greco-Catolică (Sanctuar Arhiepiscopal Major) şi Casa Generală a Congregaţiei Surorilor Maicii Domnului Cluj-Napoca, Cluj

Hram: Naşterea Maicii Domnului

Parohia Greco-Catolică Sibiu III - Neprihănita Zămislire, Sibiu

Hram: Neprihănita Zămislire

Rugăciune la intrare în casă nouă

DUMNEZEULE, Mântuitorul nostru, care ai aflat a fi lucru vrednic a intra în casa lui Zahei, şi ai făcut mântuire lui şi la toată casa lui: Însuţi şi acum, pe cei care vor să locuiască în casa aceasta, şi prin noi nevrednicii, rugăciuni şi cereri aduc Ţie, păzeşte-i nevătămaţi de toată stricăciunea.  Binecuvintează şi şederea lor aici, şi viaţa lor fără primejdie păzeşte-o.  Că Ţie se cuvine toată mărirea, cinstea şi închinăciunea, împreună şi Părintelui Tău cel fără de început, şi preasfântului şi bunului şi de viaţă făcătorului Tău Spirit, acum, şi pururea, şi în vecii vecilor. Amin. Sursa:  Carte de rugăciuni şi învăţătură creştină , ediţie îngrijită de părintele Petru Gherman, tipărită cu încuviinţarea şi binecuvântarea Preasfinţiei Sale Episcop Vasile Cristea, Paris, 1976, retipărită în 1990 la Nyíregyháza.