Parohia Greco-Catolică Beliu, Arad

Hram: Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul

Transmisiune în direct (LIVE):

• Duminică şi sărbători:
    • 9.30 (ora de vară) - Sfânta Liturghie
    • 10.30 (ora de iarnă) - Sfânta Liturghie

Biserica ”Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul”:

Biserica greco-catolică Beliu, Arad

• Biserica din Beliu cu hramul ”Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul” se poate încadra în stilul baroc provincial, modest. Biserica prezintă multe asemănări (exceptând turnul) cu Biserica ”Sfântul Ladislau” din Oradea care a fost construită în anul 1752.
  • Prezentarea localităţii Beliu, în monografia ”A katholikus Magyarország. 1001-1901” editată la Budapesta în 1902, nu doar evidenţiază existenţa Bisericii Greco-Catolice din comuna Beliu, ci stabileşte şi anul fondării acesteia în 1741.
  • Biserica din Beliu a fost finalizată în anul 1834. Nu se cunosc proiectantul şi nici executantul lăcaşului de cult. Biserica făcea parte din Protopopiatul Major-Mureş, iar acesta aparţinea de Protopopiatul Sebiş-Ineu. Celelalte parohii ale Protoopiatului Sebiş-Ineu erau: Bocsig (1834), Igneşti (1834) şi Miniad (1834).
  • Iconostasul Bisericii este pictat pe pânză de un anume pictor Kovary. Acesta a fost plătit de părintele Sandu Moisu, protopopul de Beliu, la 8 septembrie 1852. Biserica mai deţine un candelabru fabricat în localitate, în primele decenii ale secolului al XIX-lea.
  • 1934 - Şematismul veneratului cler al Diecezei Române Unite de Oradea-Mare, pagina 54

Harta cu parohiile şi filiile (filialele) din România:

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Şematismul veneratului cler al Arhidiecesei Metropolitane Greco-Catolice Române de Alba-Iulia şi Făgăraş pre anul Domnului 1900

Sursa: Biblioteca Filialei Cluj-Napoca a Academiei Române - biblio.acad-cluj.ro

Şematismul veneratului cler al Diecezei Româneşti Greco-Catolice a Lugojului pe anul Domnului 1877

Mănăstirea Greco-Catolică Visuia, Bistriţa-Năsăud

Hram: Naşterea Maicii Domnului

Şematismul veneratului cler al Diecezei Greco-Catolice de Oradea-Mare pe anul 1909 (în limba latină)

Sursa: Biblioteca Filialei Cluj-Napoca a Academiei Române - biblio.acad-cluj.ro

Parohia Greco-Catolică Română Malagón (Ciudad Real, Castilla - La Mancha), Spania

Hram: Sfântul Apostol Andrei