A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Beliu, Arad

• Hram: Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul
  • Adresa bisericii: Strada Uliţa Peţii nr. 621, Beliu, cod poştal 317040
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 9.30 (ora de vară), 10.30 (ora de iarnă)
Biserica greco-catolică Beliu, Arad

• Duminică şi sărbători:
    • 9.30 (ora de vară) - Sfânta Liturghie
    • 10.30 (ora de iarnă) - Sfânta Liturghie

Evenimente:

• Biserica din Beliu cu hramul ”Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul” se poate încadra în stilul baroc provincial, modest. Biserica prezintă multe asemănări (exceptând turnul) cu Biserica ”Sfântul Ladislau” din Oradea care a fost construită în anul 1752.
  • Prezentarea localităţii Beliu, în monografia ”A katholikus Magyarország. 1001-1901” editată la Budapesta în 1902, nu doar evidenţiază existenţa Bisericii Greco-Catolice din comuna Beliu, ci stabileşte şi anul fondării acesteia în 1741.
  • Biserica din Beliu a fost finalizată în anul 1834. Nu se cunosc proiectantul şi nici executantul lăcaşului de cult. Biserica făcea parte din Protopopiatul Major-Mureş, iar acesta aparţinea de Protopopiatul Sebiş-Ineu. Celelalte parohii ale Protoopiatului Sebiş-Ineu erau: Bocsig (1834), Igneşti (1834) şi Miniad (1834).
  • Iconostasul Bisericii este pictat pe pânză de un anume pictor Kovary. Acesta a fost plătit de părintele Sandu Moisu, protopopul de Beliu, la 8 septembrie 1852. Biserica mai deţine un candelabru fabricat în localitate, în primele decenii ale secolului al XIX-lea.
  • sursa: Eugen Ivuţ
  • 1934 - Şematismul veneratului cler al Diecezei Române Unite de Oradea-Mare, pagina 54

Ultima actualizare:

• 1 august 2018

Un comentariu:

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi o corectăm. Mulţumim.