Şematisme greco-catolice (anuare)

• Mai jos sunt prezentate şematismele greco-catolice (anuarele) apărute în Biserica Română Unită cu Roma de-a lungul timpului până azi.
  • Lista este în curs de actualizare.
  • Din păcate şematismele apărute după anul 1990 nu pot fi expuse pe acest site, deoarece conţin date personale (nume, prenume, date de contact etc.).

Sursa: Free-Photos, Pixabay.com

Arhieparhia Majoră (fostă Arhidieceză Mitropolitană):

cuprind şi Eparhia de Bucureşti (până în anul 2014 a fost protopopiat şi apoi vicariat de Bucureşti sub jurisdicţia Arhieparhiei de Alba Iulia şi Făgăraş)

Eparhia de Cluj-Gherla (Gherla):

Eparhia de Lugoj (Lugoş):

Eparhia de Maramureş:

Eparhia de Oradea (Oradea Mare):

Pagini de internet cu şematisme greco-catolice (anuare):

Alte cărţi on-line:

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit Adresa: Strada Petru Pavel Aron nr. 2, Blaj, judeţul Alba, cod poştal 515400

Parohia Greco-Catolică din Cluj I - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Hram: Schimbarea la Faţă Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.30, 10.30 şi 18.00 / luni-vineri: 9.00 şi 18.00 / sâmbătă: 9.00

Parohia Greco-Catolică (Ucraineană) Sighetu Marmaţiei (Sighet), Maramureş

Hram: Acoperământul Maicii Domnului - 14 octombrie (rit vechi) Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.00

Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti

Varianta originală: în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Parohia Greco-Catolică Timişoara VI, Timiş

Hram: Buna Vestire Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.30 / prima vineri din lună: 10.00

Misiunea Greco-Catolică ”Sf. Ioan Botezătorul” Tustin, California, SUA

Nume oficial: St. John the Baptist Romanian Catholic Mission Sfânta Liturghie: duminică: 10:00 a.m.

Parohia Greco-Catolică Română Dearborn, SUA

Nume oficial: St. Mary Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: duminică: 10:30 a.m.

Parohia Greco-Catolică Sibiu I, Sibiu

Hram: Sfânta Ursula Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 9.30, 11.15, 18.00 / luni-sâmbătă: 7.00 şi 18.00

Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Baziliene Baia Mare, Maramureş

Hram: Sfânta Maria Mănăstire de călugăriţe

Parohia Greco-Catolică Română Canton, SUA

Nume oficial: St. George Romanian Catholic Cathedral Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 9:00 a.m. / IARNA: duminică: 10:00 a.m.