Şematisme greco-catolice (anuare)

• Definiţie: Şematism [latină: schematismus, germană: Schematismus, franceză: schématisme] = Condică în care se înregistrau în mod sintetic diferite date, nume, acte, situații cu caracter religios, administrativ, comercial etc. (conform dexonline.ro)
  • Mai jos sunt prezentate şematismele greco-catolice (anuarele) apărute în Biserica Română Unită cu Roma de-a lungul timpului până azi. Lista este în curs de actualizare.
  • Din păcate şematismele apărute după anul 1990 nu pot fi expuse pe acest site, deoarece conţin date personale (nume, prenume, date de contact etc.).

Sursa: Free-Photos, Pixabay.com

Biserica Română Unită, Greco-Catolică, de pe teritoriul României:

conţin date din toată Provincia Arhieparhială Majoră (fostă Provincie Mitropolitană) ce cuprinde Arhieparhia de Alba Iulia şi Făgăraş, Eparhiile de Oradea, Cluj-Gherla, Lugoj şi Maramureş.

Şematismul veneratului cler al Arhidiecesei Metropolitane Greco-Catolice Române de Alba-Iulia şi Făgăraş pre anul Domnului 1900

Mănăstirea Greco-Catolică Visuia, Bistriţa-Năsăud

Hram: Naşterea Maicii Domnului

Şematismul veneratului cler al Diecezei Româneşti Greco-Catolice a Lugojului pe anul Domnului 1877