A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Despre Biserica Română Unită (BRU)

Harta cu Arhieparhia Majoră şi Eparhiile greco-catolice româneşti:

Instituţii greco-catolice:

Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică (BRU) este o Biserică de tradiţie răsăriteană (de rit bizantin) în deplină comuniune cu Scaunul Romei. Din punct de vedere canonic, BRU este o Biserică Arhiepiscopală Majoră, rang apropiat de Biserica Patriarhală.
  • 1700 – a avut loc unirea Bisericii româneşti din Transilvania cu Biserica Romei.
  • 1721 – 18 mai – Reşedinţa de la Alba Iulia a fost mutată la Făgăraş, conform Bulei Rationi Congruit dată de Papa Inocenţiu al XIII-lea, iar Eparhia a primit numele de „Alba Iulia şi Făgăraş”.
  • 1737 – Episcopul Ioan Inocenţiu Micu Klein a mutat reşedinţa de la Făgăraş la Blaj, mai aproape de capitala Transilvaniei, Alba Iulia.
  • 1777 – 16 iunie – Papa Pius al VI-lea, prin bula Indefessum, a înfiinţat a doua episcopie greco-catolică românească la Oradea, sub titulatura „Episcopatum Graeco-Catholicum Unitum Magno-Varadiensem”, arondată până la 1853 Arhiepiscopiei romano-catolice de Strigoniu.
  • 1853 – 26 noiembrie – Papa Pius al IX-lea, prin bula Ecclesiam Christi, a restaurat Mitropolia de Alba Iulia şi Făgăraş, înfiinţând şi două Eparhii noi: de Gherla şi de Lugoj. Eparhia de Făgăraş a fost ridicată la rangul de Arhieparhie, devenind Arhieparhia de Alba Iulia şi Făgăraş.
  • 1930 – 5 iunie – prin bula Sollemni conventione, Provincia Mitropolitană a fost rearondată, Eparhia de Gherla mutându-şi sediul la Cluj, devenind de atunci Eparhia de Cluj-Gherla. Se înfiinţează Eparhia de Maramureş, cu sediul la Baia Mare.
  • 1948 – Înaltul Prezidiu al Marii Adunări Naţionale a emis Decretul nr. 358 din 1 decembrie, care a stabilit încetarea cultului greco-catolic, iar prin Decretul nr. 1719 din 27 decembrie, a decis confiscarea tuturor bunurilor acestuia şi repartizarea catedralelor, bisericilor, capelelor, caselor parohiale, mănăstirilor, schiturilor, Bisericii Ortodoxe Române.
  • 1982 – 4 decembrie – Papa Ioan Paul al II-lea a înfiinţat Exarhatul Apostolic pentru românii de rit bizantin, greco-catolici, din SUA.
  • 1987 – 26 martie – Exarhatul Apostolic a fost ridicat la rang de Eparhie Greco-Catolică Română de Canton, Ohio, Statele Unite ale Americii.
  • 1989 – 31 decembrie – Prin decretul-lege nr. 9 din 31.12.1989, Consiliul Frontului Salvării Naţionale a abrogat decretul 358 din 1 decembrie 1948 privind scoaterea în afara legii a Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică (BRU).
  • 2005 – 17 decembrie – Arhieparhia de Alba Iulia şi Făgăraş a fost ridicată de Papa Benedict al XVI-lea la rangul de Arhieparhie Majoră (Arhiepiscopie Majoră).
  • 2010 – 28 iunie – Papa Benedict al XVI-lea a trecut cele două parohii româneşti greco-catolice existente în Canada (Toronto şi Montreal) sub jurisdicţia Eparhiei Greco-Catolice din Canton, Ohio, SUA.
  • 2014 – 29 mai – Vicariatul greco-catolic de București este ridicat la rangul de Eparhie Greco-Catolică de Bucureşti (Eparchia Sanctus Basilius Magnus Bucarestiensis Romenorum).
sursa: www.bru.ro

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Doriţi să actualizaţi datele unei instituţii sau programul liturgic? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.