Cum puteţi ajuta

Înscrierea pe site:

• Adăugarea parohiilor, misiunilor, comunităţilor, eparhiilor, mănăstirilor, persoanelor etc. pe acest site este absolut gratuită.
  • Site-ul ”Parohii şi comunităţi greco-catolice româneşti” este construit pe bază de voluntariat şi cu intenţia de a face mai cunoscută şi mai vizibilă pe internet Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică.

Informaţii:

• Pentru adăugarea, modificarea, ştergerea unor date de pe acest site (hram, adresă, program liturgic, istoric, diverse etc.) vă rugăm să ne scrieţi:
    • pe e-mail: contact@parohiigreco-catolice.ro sau grecocatolicbru@gmail.com
    • mesaj pe Facebook
    • printr-un comentariu la pagina parohiei, eparhiei, mănăstirii sau comunităţii.

• Dorim să ajutăm credincioşii să găsească mai uşor când se celebrează Sfânta Liturghie în bisericile şi capelele greco-catolice din România şi străinătate (diasporă).
  • De aceea, vă rugăm să ne trimiteţi programul liturgic (text sau fotografie):
    • pe e-mail: contact@parohiigreco-catolice.ro sau grecocatolicbru@gmail.com
    • mesaj pe Facebook
    • printr-un comentariu la pagina parohiei, mănăstirii sau comunităţii.

Fotografii, albume foto:

• Vă rugăm să le trimiteţi:
  • Imaginile vor fi publicate prin serviciul gratuit Google Foto. Va exista un link (o legătură) de pe pagina parohiei, mănăstirii, comunităţii etc. spre fotografie sau spre albumul foto.

• Vă rugăm să le trimiteţi:
    • pe e-mail: contact@parohiigreco-catolice.ro sau sau grecocatolicbru@gmail.com
    • prin Filemail.com, WeTransfer.com sau orice alt serviciu gratuit de transfer (dacă materialele sunt mai mari de 25 MB)
  • Filmuleţele vor fi publicate pe canalul nostru YouTube. De pe site (pagina parohiei, mănăstirii, comunităţii etc.) va fi un link (o legătură) spre materialul video.

Materiale istorice:

• În cazul în care cunoaşteţi documente, cărţi, anuare, şematisme, reviste, ziare, articole tipărite sau on-line, materiale video despre istoria Bisericii Greco-Catolice, vă rugăm să ne scrieţi şi le vom publica pe site în măsura în care vom obţine acordul pentru acestea.

Sugestii:

• Orice propunere cu privire la îmbunătăţirea site-ului (organizare, design etc.) este întotdeauna binevenită.

Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Baziliene Cluj-Napoca, Cluj

Hram: Sfânta Macrina Mănăstire de călugăriţe

Parohia Greco-Catolică Dumbrăviţa, Timiş

Hramuri: Preasfânta Treime şi Naşterea Maicii Domnului