Eparhia Greco-Catolică Română de Canton, Ohio, SUA

19. SUA - Trenton, NJ
  20. SUA - Tustin, CA
  21. SUA - Youngstown (Boardman), OH

Mănăstiri greco-catolice aflate pe teritoriul Eparhiei:

• 4 decembrie 1982 – Papa Ioan Paul al II-lea a înfiinţat Exarhatul Apostolic pentru românii de rit bizantin, greco-catolici, din SUA.
  • 26 iunie 1983 – Cu ocazia alegerii în fruntea exarhatului, părintele Louis Vasile Puşcaş a fost numit şi consacrat episcop de Luca.
  • 26 martie 1987 – Exarhatul Apostolic a fost ridicat la rang de Eparhie Greco-Catolică Română de Canton, Ohio, Statele Unite ale Americii, iar Mons. Louis Vasile Puşcaş a fost numit episcop titular al diecezei nou înfiinţate.
  • 1993 – Părintele John Michael Botean a fost numit vicar general al Episcopiei de Canton (Ohio, SUA), iar apoi, după retragerea episcopului Louis Vasile Pușcaș la 15 iulie 1993, a fost numit administrator apostolic al episcopiei.
  • 24 august 1996 – John Michael Botean a fost consacrat ca episcop de către arhiepiscopul greco-catolic Lucian Mureșan de Făgăraș și Alba Iulia (România), asistat de către arhiepiscopul greco-catolic rutean Judson Michael Procyk de Pittsburgh (Pennsylvania, SUA) și de episcopul greco-catolic melkit Nicholas James Samra (episcop auxiliar al Eparhiei Melkite de Boston, SUA).
  • 3 octombrie 2009 – A încetat din viaţă Episcopul Louis Vasile Puşcaş.
  • 28 iunie 2010 – Papa Benedict al XVI-lea a trecut cele două parohii româneşti greco-catolice existente în Canada (Toronto şi Montreal) sub jurisdicţia Eparhiei Greco-Catolice din Canton, Ohio, SUA.
  • sursa: www.bru.ro

Ultima actualizare:

• 24 aprilie 2018

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi o corectăm. Mulţumim.