Eparhia Greco-Catolică Română de Canton, Ohio, SUA

Catedrala ”Sfântul Gheorghe”
şi sediul Episcopiei Greco-Catolice Române de Canton, Ohio, SUA

Instituţii:

• 4 decembrie 1982 - Papa Ioan Paul al II-lea a înfiinţat Exarhatul Apostolic pentru românii de rit bizantin, greco-catolici, din SUA.
  • 26 iunie 1983 - Cu ocazia alegerii în fruntea exarhatului, părintele Louis Vasile Puşcaş a fost numit şi consacrat episcop de Luca.
  • 26 martie 1987 - Exarhatul Apostolic a fost ridicat la rang de Eparhie Greco-Catolică Română de Canton, Ohio, Statele Unite ale Americii, iar Mons. Louis Vasile Puşcaş a fost numit episcop titular al diecezei nou înfiinţate.
  • 1993 - Părintele John Michael Botean a fost numit vicar general al Episcopiei de Canton (Ohio, SUA), iar apoi, după retragerea episcopului Louis Vasile Pușcaș la 15 iulie 1993, a fost numit administrator apostolic al episcopiei.
  • 24 august 1996 - John Michael Botean a fost consacrat ca episcop de către arhiepiscopul greco-catolic Lucian Mureșan de Făgăraș și Alba Iulia (România), asistat de către arhiepiscopul greco-catolic rutean Judson Michael Procyk de Pittsburgh (Pennsylvania, SUA) și de episcopul greco-catolic melkit Nicholas James Samra (episcop auxiliar al Eparhiei Melkite de Boston, SUA).
  • 3 octombrie 2009 - A încetat din viaţă Episcopul Louis Vasile Puşcaş.
  • 28 iunie 2010 - Papa Benedict al XVI-lea a trecut cele două parohii româneşti greco-catolice existente în Canada (Toronto şi Montreal) sub jurisdicţia Eparhiei Greco-Catolice din Canton, Ohio, Statele Unite ale Americii.
  • Sursa: http://www.romaniancatholic.org/

Harta cu Arhieparhia Majoră şi Eparhiile greco-catolice româneşti:

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Harta cu parohiile şi comunităţile din străinătate (diasporă):

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Harta cu mănăstirile din România şi străinătate (diasporă):

Parohia Greco-Catolică Dumbrăviţa, Timiş

Hramuri: Preasfânta Treime şi Naşterea Maicii Domnului

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric - Catedrala ”Schimbarea la Faţă”, Cluj-Napoca

Parohia Greco-Catolică Blaj I - Catedrala ”Sfânta Treime”, Alba

Hram: Sfânta Treime

Parohia Greco-Catolică Reghin I, Mureş