Eparhia Greco-Catolică Română de Canton, Ohio, SUA

Catedrala ”Sfântul Gheorghe”
şi sediul Episcopiei Greco-Catolice Române de Canton, Ohio, SUA

Instituţii:

• 4 decembrie 1982 - Papa Ioan Paul al II-lea a înfiinţat Exarhatul Apostolic pentru românii de rit bizantin, greco-catolici, din SUA.
  • 26 iunie 1983 - Cu ocazia alegerii în fruntea exarhatului, părintele Louis Vasile Puşcaş a fost numit şi consacrat episcop de Luca.
  • 26 martie 1987 - Exarhatul Apostolic a fost ridicat la rang de Eparhie Greco-Catolică Română de Canton, Ohio, Statele Unite ale Americii, iar Mons. Louis Vasile Puşcaş a fost numit episcop titular al diecezei nou înfiinţate.
  • 1993 - Părintele John Michael Botean a fost numit vicar general al Episcopiei de Canton (Ohio, SUA), iar apoi, după retragerea episcopului Louis Vasile Pușcaș la 15 iulie 1993, a fost numit administrator apostolic al episcopiei.
  • 24 august 1996 - John Michael Botean a fost consacrat ca episcop de către arhiepiscopul greco-catolic Lucian Mureșan de Făgăraș și Alba Iulia (România), asistat de către arhiepiscopul greco-catolic rutean Judson Michael Procyk de Pittsburgh (Pennsylvania, SUA) și de episcopul greco-catolic melkit Nicholas James Samra (episcop auxiliar al Eparhiei Melkite de Boston, SUA).
  • 3 octombrie 2009 - A încetat din viaţă Episcopul Louis Vasile Puşcaş.
  • 28 iunie 2010 - Papa Benedict al XVI-lea a trecut cele două parohii româneşti greco-catolice existente în Canada (Toronto şi Montreal) sub jurisdicţia Eparhiei Greco-Catolice din Canton, Ohio, Statele Unite ale Americii.
  • Sursa: http://www.romaniancatholic.org/

Harta cu Arhieparhia Majoră şi Eparhiile greco-catolice româneşti:

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Harta cu parohiile şi comunităţile din străinătate (diasporă):

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Harta cu mănăstirile din România şi străinătate (diasporă):

Parohia Greco-Catolică Sânandrei (Sînandrei), Timiş

Hram: Naşterea Maicii Domnului Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Parohia Greco-Catolică Baia Mare - Sfântul Anton de Padova, Maramureş

Hram: Sfântul Anton de Padova Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 10.00 / sărbători civile nelucrătoare: 10.00 / sărbători civile lucrătoare: 10.00, 18.00 / luni: 8.00 / marţi-miercuri: 18.00 / joi: 8.00 / vineri: 18.00 / sâmbătă: 8.00 / prima vineri din lună: 8.00, 18.00 IARNA: duminică: 10.00 / sărbători civile nelucrătoare: 10.00 / sărbători civile lucrătoare: 10.00, 17.00 / luni: 8.00 / marţi-miercuri: 17.00 / joi: 8.00 / vineri: 17.00 / sâmbătă: 8.00 / prima vineri din lună: 8.00, 17.00

Parohia Greco-Catolică Oradea Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae

Mănăstirea Greco-Catolică a Franciscanilor Minori Conventuali Oradea, Bihor

Hram: Maica Domnului În biserica mănăstirii se celebrează serviciile religioase ale parohiei Oradea ”Adormirea Maicii Domnului” (Franciscani). Mănăstire de călugări

Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Baziliene Baia Mare, Maramureş

Hram: Sfânta Maria Mănăstire de călugăriţe

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Grigorescu, Cluj-Napoca

Hram: Sfânta Fecioară Maria Sfânta Liturghie: duminică: 9.00, 11.00 şi 17.00 / sărbători în timpul săptămânii: 9.00 şi 17.00 / luni-sâmbătă: 8.00 şi 17.00

Parohia Greco-Catolică Română East Chicago, SUA

PAROHIE ÎNCHISĂ.  Aici găsiţi ultimele informaţii înainte de a fi închisă.

Parohia Greco-Catolică Oradea ”Adormirea Maicii Domnului” (Franciscani), Bihor

Hram: Adormirea Maicii Domnului