A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Comunităţi din străinătate (în ordine alfabetică):

Eparhia Greco-Catolică Română de Canton, Ohio, SUA

• Patron: Sfântul Mucenic Gheorghe
  • Adresa: 1121 44th Street NE Canton, OH 44714-1297
Catedrala ”Sfântul Gheorghe” şi sediul
Episcopiei Greco-Catolice Române de Canton, Ohio, SUA

Parohii şi misiuni:

Mănăstiri:

• 4 decembrie 1982 – Papa Ioan Paul al II-lea a înfiinţat Exarhatul Apostolic pentru românii de rit bizantin, greco-catolici, din SUA.
  • 26 iunie 1983 – Cu ocazia alegerii în fruntea exarhatului, părintele Louis Vasile Puşcaş a fost numit şi consacrat episcop de Luca.
  • 26 martie 1987 – Exarhatul Apostolic a fost ridicat la rang de Eparhie Greco-Catolică Română de Canton, Ohio, Statele Unite ale Americii, iar Mons. Louis Vasile Puşcaş a fost numit episcop titular al diecezei nou înfiinţate.
  • 1993 – Părintele John Michael Botean a fost numit vicar general al Episcopiei de Canton (Ohio, SUA), iar apoi, după retragerea episcopului Louis Vasile Pușcaș la 15 iulie 1993, a fost numit administrator apostolic al episcopiei.
  • 24 august 1996 – John Michael Botean a fost consacrat ca episcop de către arhiepiscopul greco-catolic Lucian Mureșan de Făgăraș și Alba Iulia (România), asistat de către arhiepiscopul greco-catolic rutean Judson Michael Procyk de Pittsburgh (Pennsylvania, SUA) și de episcopul greco-catolic melkit Nicholas James Samra (episcop auxiliar al Eparhiei Melkite de Boston, SUA).
  • 3 octombrie 2009 – A încetat din viaţă Episcopul Louis Vasile Puşcaş.
  • 28 iunie 2010 – Papa Benedict al XVI-lea a trecut cele două parohii româneşti greco-catolice existente în Canada (Toronto şi Montreal) sub jurisdicţia Eparhiei Greco-Catolice din Canton, Ohio, SUA.
  • Sursa: www.bru.ro

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.