Troparele Învierii - vers 4

Tropar

Vestea cea luminată a învierii înţelegându-o de la înger învăţăcelele Domnului, şi lepădând neascultarea strămoşilor, Apostolilor lăudându-se au zis: Prădatu-s’a moartea, sculatu-s’a Hristos Dumnezeu, dăruind lumii mila cea mare.

Al Născătoarei de Dumnezeu

Taina cea din veac ascunsă, şi de îngeri neştiută, prin tine, Născătoare de Dumnezeu, celor de pe pământ s’a arătat: Dumnezeu întru unire neamestecată întrupându-se, şi crucea de bună voie pentru noi răbdând: prin care înviind pe cel-întâi-zidit, a mântuit din moarte sufletele noastre.

La Intrat

Pe maica Ta, Hristoase, care cu trup fără sămânţă te-a născut, şi Fecioară nestricată cu adevărat şi după naştere a rămas, pe aceasta o aducem către Tine spre rugăciune, Stăpâne mult milostive: dăruieşte iertare de greşelile celor ce-ţi strigă Ţie totdeauna: pomeneşte-ne şi pe noi întru împărăţia Ta.