Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti

Varianta originală:

Şematismul Eparhiei de Cluj-Gherla 1947 a fost structurat în trei părţi:
  • În octombrie 1948, când s-a decretat desfiinţarea Bisericii Române Unite, Greco-Catolice, era tipărită doar prima parte ”Istoricul eparhiei şi a instituţiilor”.
  • Partea a II-a ”Seria districtelor vicariale şi protopopeşti” (din care erau tipărite câteva coli) a fost distrusă, fiind păstrat un singur exemplar dactilografiat, de către unul dintre tipografi.
  • Urma partea a III-a ”Personalul eparhiei de Cluj-Gherla”, care s-a pierdut.
  • (sursa: Silvestru Augustin Prunduş, Şematismul Eparhiei de Cluj-Gherla 1947partea a II-a, în ”Prolog”)

Varianta prelucrată (pentru studiu):

Coperta:

Prolog (paginile I-II):

Cuprinsul Şematismului (paginile 365-382):

Anexă: index alfabetic al parohiilor şi filiilor:

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit Adresa: Strada Petru Pavel Aron nr. 2, Blaj, judeţul Alba, cod poştal 515400

Parohia Greco-Catolică din Cluj I - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Hram: Schimbarea la Faţă Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.30, 10.30 şi 18.00 / luni-vineri: 9.00 şi 18.00 / sâmbătă: 9.00

Şematismul clerului Arhidiecezei Mitropolitane Greco-Catolice Române de Alba Iulia şi Făgăraş pe anul 1937

Varianta în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Parohia Greco-Catolică Română Canton, SUA

Nume oficial: St. George Romanian Catholic Cathedral Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 9:00 a.m. / IARNA: duminică: 10:00 a.m.

Parohia Greco-Catolică Vintere, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00

Misiunea Greco-Catolică Română Chicago, SUA

Nume oficial: Ss. Peter and Paul Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 11.30 am

Parohia Greco-Catolică Oradea Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae Sfânta Liturghie: duminică: 8.00, 10.00, 12.00 - pentru copii (în vacanţele şcolare nu se celebrează), 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / sărbători peste săptămână: 8.00, 10.00, 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / luni-sâmbătă: 8.00, 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară)

Mănăstirea Greco-Catolică şi Casa generală a Congregaţiei Inimii Neprihănite Bucureşti

Hram: Inima Neprihănită Mănăstire de călugăriţe

Misiunea Greco-Catolică Română Boston, SUA

Nume oficial: St. Joseph's Mission Romanian Catholic Church  Sfânta Liturghie: duminică: 10:00 a.m.