A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti

Şematismul Eparhiei de Cluj-Gherla 1947 a fost structurat în trei părţi:
  • În octombrie 1948, când s-a decretat desfiinţarea Bisericii Române Unite, Greco-Catolice, era tipărită doar prima parte ”Istoricul eparhiei şi a instituţiilor”.
  • Partea a II-a ”Seria districtelor vicariale şi protopopeşti” (din care erau tipărite câteva coli) a fost distrusă, fiind păstrat un singur exemplar dactilografiat, de către unul dintre tipografi.
  • Urma partea a III-a ”Personalul eparhiei de Cluj-Gherla”, care s-a pierdut.
  • (sursa: Silvestru Augustin Prunduş, Şematismul Eparhiei de Cluj-Gherla 1947partea a II-a, în ”Prolog”)

Varianta originală:

Varianta prelucrată (pentru studiu):

Anexă: index alfabetic al parohiilor şi filiilor:

Prolog (paginile I-II):

Cuprinsul Şematismului (paginile 365-382):

Anexă: index alfabetic al parohiilor şi filiilor:

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Doriţi să actualizaţi datele unei instituţii sau programul liturgic? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.