A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş - Ș (SH) | T | Ţ - Ț (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică din Cluj V - Făget, Cluj-Napoca

• Hram: Înălţarea Sfintei Cruci
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00

Biserica ”Înălţarea Sfintei Cruci”:

Biserica greco-catolică Făget, Cluj-Napoca

• Duminică şi sărbători:

• În 17 septembrie 2018 a fost deschis Muzeul Crucii amenajat cu multă credință, sârguință și migală de păstorul comunității, pr. Remus Marius Tegzeşiu.
  • Sute de cruci, multe din ele purtând prețioase relicve, unele aduse din locuri îndepărtate, de la Ierusalim și din mari sanctuare de rugăciune ale creștinătății, pot fi contemplate pe pereții acestui muzeu, din toate izvorând lumina nevăzută, sfințitoare, tămăduitoare a harului Sfintei și unicei Cruci a Domnului.
  • Sursa: bru.ro

• Parohia a fost constituită în 15 august 1991. Nu a existat înainte de anul 1948.
  • Sursa: eparhiadeclujgherla.ro

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.