Parohia Greco-Catolică din Cluj - Făget, Cluj-Napoca

• Hram: Înălţarea Sfintei Cruci

Transmisiune în direct (LIVE):

• Duminică şi sărbători:

Biserica ”Înălţarea Sfintei Cruci”:

Biserica greco-catolică Făget, Cluj-Napoca

• În 17 septembrie 2018 a fost deschis Muzeul Crucilor amenajat cu multă credință, sârguință și migală de păstorul comunității, pr. Remus Marius Tegzeşiu.
  • Muzeul este situat pe strada Făgetului nr. 16-18, Cluj-Napoca, cod poştal 400497 lângă Biserica ”Înălţarea Sfintei Cruci”.
  • Sute de cruci, multe din ele purtând prețioase relicve, unele aduse din locuri îndepărtate, de la Ierusalim și din mari sanctuare de rugăciune ale creștinătății, pot fi contemplate pe pereții acestui muzeu, din toate izvorând lumina nevăzută, sfințitoare, tămăduitoare a harului Sfintei și unicei Cruci a Domnului.
  • Sursa: bru.ro

• Parohia a fost constituită în 15 august 1991. Nu a existat înainte de anul 1948.
  • Parohia este în grija pr. Remus Marius Tegzeșiu, ca administrator parohial, din 10 noiembrie 1999.
  • Biserica a fost sfinţită la 11 septembrie 2011 de către PS Florentin Crihălmeanu, Episcop eparhial de Cluj-Gherla.
  • În anul 2020 parohia şi-a schimbat numele din ”Cluj V - Făget” în ”Cluj - Făget”.
  • Sursa: eparhiadeclujgherla.ro

Harta cu parohiile şi filiile (filialele) din România:

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric - Catedrala ”Schimbarea la Faţă”, Cluj-Napoca

Mănăstirea Greco-Catolică Prislop, Maramureş

Hramuri: Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Andrei

Rugăciuni obişnuite

În numele Tatălui, și al Fiului, și al sfântului Spirit. Amin. Mărire Ţie, Dumnezeul nostru, mărire Ţie.

Parohia Greco-Catolică Oradea - Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae

Program liturgic

Parohia Greco-Catolică Blaj I - Catedrala ”Sfânta Treime”, Alba