Parohia Greco-Catolică din Cluj V - Făget, Cluj-Napoca

• Hram: Înălţarea Sfintei Cruci
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00

Biserica ”Înălţarea Sfintei Cruci”:

Biserica greco-catolică Făget, Cluj-Napoca

• Duminică şi sărbători:

• În 17 septembrie 2018 a fost deschis Muzeul Crucii amenajat cu multă credință, sârguință și migală de păstorul comunității, pr. Remus Marius Tegzeşiu.
  • Sute de cruci, multe din ele purtând prețioase relicve, unele aduse din locuri îndepărtate, de la Ierusalim și din mari sanctuare de rugăciune ale creștinătății, pot fi contemplate pe pereții acestui muzeu, din toate izvorând lumina nevăzută, sfințitoare, tămăduitoare a harului Sfintei și unicei Cruci a Domnului.
  • Sursa: bru.ro

• Parohia a fost constituită în 15 august 1991. Nu a existat înainte de anul 1948.
  • Sursa: eparhiadeclujgherla.ro

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit Adresa: Strada Petru Pavel Aron nr. 2, Blaj, judeţul Alba, cod poştal 515400

Parohia Greco-Catolică din Cluj I - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Hram: Schimbarea la Faţă Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.30, 10.30 şi 18.00 / luni-vineri: 9.00 şi 18.00 / sâmbătă: 9.00

Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti

Varianta originală: în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Parohia Greco-Catolică Vintere, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00

Parohia Greco-Catolică Română Canton, SUA

Nume oficial: St. George Romanian Catholic Cathedral Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 9:00 a.m. / IARNA: duminică: 10:00 a.m.

Şematismul clerului Arhidiecezei Mitropolitane Greco-Catolice Române de Alba Iulia şi Făgăraş pe anul 1937

Varianta în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Parohia Greco-Catolică Română Dearborn, SUA

Nume oficial: St. Mary Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: duminică: 10:30 a.m.

Parohia Greco-Catolică Timişoara VI, Timiş

Hram: Buna Vestire Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.30 / prima vineri din lună: 10.00

Parohia Greco-Catolică Română Detroit, SUA

Nume oficial: St. John the Baptist Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: duminică: 10:00 a.m.

Parohia Greco-Catolică Sibiu III, Sibiu

Hram: Sfântul Ioan Botezătorul Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic