Mănăstirea Greco-Catolică (Sanctuar Eparhial) a Franciscanilor Minori Conventuali Oradea, Bihor

• Hram: Maica Domnului
Mănăstirea Greco-Catolică a Franciscanilor Minori Conventuali Oradea, Bihor

• 10.00 - Sfânta Liturghie parohială
  • 12.00 - Sfânta Liturghie pentru copii (nu se celebrează pe perioada vacanţei de vară)
  • ORA DE VARĂ:
  • 17.00 - Sfântul Rozariu
  • 18.00 - Sfânta Liturghie pentru tineri
  • ORA DE IARNĂ:
  • 16.00 - Adoraţie Euharistică, Paraclis sau Sfântul Rozariu animat
  • 17.00 - Sfânta Liturghie pentru tineri
  • Sărbători peste săptămână:
  • 17.00 - Sfânta Liturghie (ora de iarnă)
  • 18.00 - Sfânta Liturghie (ora de vară)
  • Luni-sâmbătă:
  • ORA DE VARĂ:
  • 17.00 - Sfântul Rozariu
  • ORA DE IARNĂ:
  • 16.00 - Sfântul Rozariu
  • Prima joi din lună:
  • Adoraţie Euharistică - toată ziua
  • Luni-vineri:
  • 9.00-12.00 Adoraţie Euharistică

• Biserica Greco-Catolică „Adormirea Maicii Domnului” din Oradea, încă de la începuturi a fost încredinţată păstoririi franciscanilor din Ordinul Fraţilor Minori Conventuali din România.
  • În 1993 la cererea şi dorinţa episcopului greco-catolic de Oradea, Vasile Hossu, Pr. Ştefan Tătaru preia lucrările începute la biserica închinată Maicii Domnului din Oradea pe teritoriul fostului cimitir Olosig o termină de construit şi inaugurează primul pelerinaj în 1994. De atunci, mii de credincioşi de diferite confesiuni îi trec pragul. Se continuă astfel apostolatul încredinţat franciscanilor încă din 1929 de Episcopul Valeriu Traian Frenţiu. Episcopul Hossu încredinţează, prin act oficial, grija acestei biserici preoţilor franciscani de rit oriental.
  • Biserica „Adormirea Maicii Domnului” a fost construită între anii 1992-1994, după un proiect canadian. Construcţia a început în anul 1992, iar în 1993 franciscanii au finalizat lucrările.
  • Biserica a fost sfinţită în 4 octombrie 1994, având hramul „Adormirea Maicii Domnului”.
  • Biserica este împodobită de un vitraliu care înfăţişează „Cina cea de taină” şi este unic în ţară, nu numai prin dimensiunile sale, ci, mai ales, prin modul în care a fost realizat. Lucrarea are formă de trapez, având la baza de jos 12 metri, iar la cea de sus, 4 metri. Realizarea lucrării s-a făcut cu sprijinul credincioşilor parohiei şi a altor binefăcători. S-au montat şi alte vitralii, reprezentându-i pe Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril, precum şi scenete din viaţa Fecioarei Maria sau pe diferiţi sfinţi.
  • Din data de 10 martie 2009, Biserica „Adormirea Maicii Domnului” a primit darul Indulgenţei plenare. Pentru dobândirea Indulgenţei plenare, credincioşii, într-un spirit de căinţă autentică, trebuie să fie spovediţi şi să primească Sfânta Împărtăşanie şi să se roage la intenţiile Sfântului Părinte Papa, îndepărtându-se de orice formă de păcat, chiar şi de cel venial.
  • În data de 15 august 2017 s-a sfinţit masa Sfântului Altar, după ce a fost rezidită.
  • Prin decretul cu nr. 843 din 9 august 2018, Preasfinţia Sa Virgil Bercea, episcopul greco-catolic de Oradea, a ridicat la rang de Sanctuar dedicat Preacuratei Fecioare Maria Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Oradea, Str. Corneliu Coposu, Nr. 2A, încredinţată păstoririi călugărilor Franciscani Minori Conventuali.
  • Primul rector al „Sanctuarului Eparhial Maica Domnului” este Pr. Iulian Robu OFMConv.
  • sursa: Eugen Ivuţ, www.egco.ro

Harta cu mănăstirile din România şi străinătate (diasporă):

Mănăstirea Greco-Catolică Prislop, Maramureş

Hramuri: Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Andrei

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Parohia Greco-Catolică Blaj I - Catedrala ”Sfânta Treime”, Alba

Hram: Sfânta Treime

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric - Catedrala ”Schimbarea la Faţă”, Cluj-Napoca

Rugăciuni obişnuite

În numele Tatălui, și al Fiului, și al sfântului Spirit. Amin. Mărire Ţie, Dumnezeul nostru, mărire Ţie.

Parohia Greco-Catolică Oradea - Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae

Parohia Greco-Catolică Braşov I, Braşov

Hram: Sfântul Petru