Parohia Greco-Catolică din Cluj - Grigorescu, Cluj-Napoca

• Hram: Sfânta Fecioară Maria

Transmisiune în direct (LIVE):

• Duminică:
  • Sărbători:
  • Luni-sâmbătă (zile lucrătoare):

Biserica ”Sfânta Fecioară Maria”:

Biserica greco-catolică din Cluj-Grigorescu, Cluj-Napoca

• Parohia a fost constituită în 20 decembrie 1991. Nu a existat înainte de anul 1948.
  • Parohia este în grija pr. Marius Augustin Popa, ca administrator parohial, din 9 octombrie 2020.
  • Mai slujeşte şi pr. Győző-Edmund Dujardi, ca vicar parohial, din 26 mai 2021, şi pr. Gabriel-Dumitru Manu, ca vicar parohial, din 3 iunie 2021.
  • Biserica fost sfinţită la 18 august 2013 de către PS Florentin Crihălmeanu.
  • Sursa: eparhiaclujgherla.ro

Harta cu parohiile şi filiile (filialele) din România:

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

1. Bună seara, as dori sa îmi exprim o dorință și, totodată, să fac o sugestie. Mi-aș fi dorit ca în ziua de Crăciun, la finalul liturghiei, preoți și credincioși sa cânte împreună un colind, unul general cunoscut. Am tot respectul și admirația pentru corul bisericii. Dar, pentru a crea (sau întreține) ideea de comunitate parohială, cred că ar fi fost mult mai firesc ca preoții să nu se uite pe partituri, ca parte a corului, ci în ochii credincioșilor, să cânte împreună un colind. Cred că despre aceasta este vorba- de a te împreună bucura de Nașterea lui Isus. Concertele de colinde își au rostul lor. O biserică în care să răsune vocile tuturor participanților într-un colind vechi, simplu cântat, la fel, își are cred semnificațiile ei. Cred că noul și vechiul nu se exclud. Poate la anul, pe lângă colindele interpretate de cor, vom cânta împreună un colind știut mai de toți (prea prăfuitele poate pentru unii "Ce vedere minunată" sau "Trei păstori"). Se mai cântă încă în sate din Câmpia transilvană colinde din perioada interbelică în care regăsim povestea lui Isus- de la Buna Vestire la încoronarea cu spini (colindul dedicat acestui moment a fost, după mărturia din memorii, preferatul episcopului Iuliu Hosu). Poate reușim să le păstrăm, să le facem auzite alături de cele interpretate cu dăruire de corul nostru pe care nu pot decât sa îl felicit. Făceți-ne, dragi preoți, măcar puțintel părtași la exprimarea bucuriei acestei sărbători!

RăspundețiȘtergere

Parohia Greco-Catolică Sibiu I - Sfânta Ursula, Sibiu

Hram: Sfânta Ursula

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric - Catedrala ”Schimbarea la Faţă”, Cluj-Napoca

Rugăciuni obişnuite

În numele Tatălui, și al Fiului, și al sfântului Spirit. Amin. Mărire Ţie, Dumnezeul nostru, mărire Ţie.

Mănăstirea Greco-Catolică Prislop, Maramureş

Hramuri: Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Andrei

Parohia Greco-Catolică ”Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” Satu Mare, Satu Mare

Hram: Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Parohia Greco-Catolică Blaj I - Catedrala ”Sfânta Treime”, Alba

Hram: Sfânta Treime

Mănăstirea Greco-Catolică (Sanctuar Arhiepiscopal Major) şi Casa Generală a Congregaţiei Surorilor Maicii Domnului Cluj-Napoca, Cluj

Hram: Naşterea Maicii Domnului

Parohia Greco-Catolică Sibiu III - Neprihănita Zămislire, Sibiu

Hram: Neprihănita Zămislire

Rugăciune la intrare în casă nouă

DUMNEZEULE, Mântuitorul nostru, care ai aflat a fi lucru vrednic a intra în casa lui Zahei, şi ai făcut mântuire lui şi la toată casa lui: Însuţi şi acum, pe cei care vor să locuiască în casa aceasta, şi prin noi nevrednicii, rugăciuni şi cereri aduc Ţie, păzeşte-i nevătămaţi de toată stricăciunea.  Binecuvintează şi şederea lor aici, şi viaţa lor fără primejdie păzeşte-o.  Că Ţie se cuvine toată mărirea, cinstea şi închinăciunea, împreună şi Părintelui Tău cel fără de început, şi preasfântului şi bunului şi de viaţă făcătorului Tău Spirit, acum, şi pururea, şi în vecii vecilor. Amin. Sursa:  Carte de rugăciuni şi învăţătură creştină , ediţie îngrijită de părintele Petru Gherman, tipărită cu încuviinţarea şi binecuvântarea Preasfinţiei Sale Episcop Vasile Cristea, Paris, 1976, retipărită în 1990 la Nyíregyháza.