A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Şişeşti, Maramureş

• Hram: Adormirea Maicii Domnului
  • Adresa ”Bisericii Sfintei Uniri a Tuturor Românilor”: Şişeşti nr. 250, cod poştal 437325
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.30 / luni-sâmbătă: 8.00
Biserica greco-catolică Şişeşti, Maramureş

• Duminică şi sărbători:
  • Luni-sâmbătă (zile lucrătoare):
  • Alte Oficii:
    • Utrenie, Vecernie, Paraclis, Acatist, Rozariu, Calea Crucii, Priveghere Euharistică

Evenimente:

Biserica de lemn din Şişeşti, Maramureş, demolată în 1890 (sursa: Wikipedia.org)
  • Din biserica de lemn se mai păstrează vechea absidă a altarului, în care au fost montate cele două portale de lemn frumos sculptate. Monumentul istoric se găseşte în Complexul Memorial „Vasile Lucaciu” din Şişeşti.
Absida altarului bisericii de lemn din Şişeşti, Maramureş
(sursa: Țetcu Mircea Rareș, Commons.wikimedia.org, octombrie 2013)
  • 1990 - Parohia a fost reînfiinţată de episcopul Ioan Şişeştean.
  • Vreme de 22 ani, oficiile religioase s-au celebrat în cimitirul satului.
  • 21 noiembrie 2012 - sărbătoarea ”Intrării în Biserică a Maicii Domnului”, s-a câştigat definitiv şi irevocabil procesul pentru obţinerea Bisericii ce trena de 12 ani. Astfel parohia greco catolică Şişeşti a redevenit proprietara lăcaşului de cult.
  • surse: episcopiamm.ro şi wikipedia.org
  • Alte şematisme (anuare) greco-catolice ale Bisericii Române Unite

Ultima actualizare:

• 5 iunie 2018

Un comentariu:

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi o corectăm. Mulţumim.