Parohia Greco-Catolică (Ucraineană) Sighetu Marmaţiei (Sighet), Maramureş

• Hram: Acoperământul Maicii Domnului - 14 octombrie (rit vechi)
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.00

Biserica ”Acoperământul Maicii Domnului”:

Biserica greco-catolică ucraineană Sighetu Marmaţiei, Maramureş

• Duminică şi sărbători:
    • 9.00 - Utrenie
  • Luni-vineri (zile lucrătoare):
  • Sâmbătă (zi lucrătoare):
    • 17.00 - Vecernie

• Prin decretul 358/1948 emis la 1 decembrie de Înaltul Prezidiu al Marii Adunări Naționale, s-a stabilit desfiinţarea Bisericii Romane Unite cu Roma, în consecință, și a Vicariatului Greco-Catolic Ucrainean din România (de care aparținea biserica din Sighet) şi exproprierea tuturor bunurilor acestuia către Biserica Ortodoxă Română. Astfel, pentru credincioșii ucrainieni care au trecut la ortodoxie în 1948 s-a înființat Vicariatul Ortodox Ucrainean din Romania cu sediul la Sighet. În acest context, Biserica ”Înălțarea Sfintei Cruci” din Sighet devine una de rit ortodox ucrainean.
  • După Revoluția din Decembrie 1989 și abrogarea actului de desființare a Bisericii Române Unite cu Roma, Biserica Greco-Catolică Ucraineană a fost reînființată în 1990 și a fost plasată în jurisdicția Episcopiei Române Unite de Maramureș.
  • Din 1990 până în 2001, Liturghiile se celebrau la capela Protopopiatului Greco-Catolic Român.
  • Din 2001 până în octombrie 2013 la capela, (astăzi casa parohială) de pe strada Bogdan Vodă nr 7.
  • Sfințirea locului pentru o nouă biserică a avut loc pe 5 august 2012 și a fost oficiată de P.S. Vasile Bizău și un sobor de preoți ucraineni și români greco-catolici.
  • Construcția bisericii a fost începută de către pr. Pituleac Gheorghe (în septembrie 2012) și continuată de Pr. Vicar General Dubovici Mihai, din octombrie 2012.
  • Din 14 octombrie 2013, Liturghiile se celebrează la biserică.
  • Biserica a fost sfințită pe 24 august 2014 de de către Episcopul greco-catolic al Eparhiei de Maramureş, P.S. Vasile Bizău, P.S. Paul Chomnycky, Eparh de Stamford, SUA și P.S Milan Josyf, Eparh Adjunct al Kievului, Ucraina.
  • Hramul bisericii se celebrează pe 14 octombrie stil vechi: “Acoperământul Maicii Domnului” (Покровa Пресвятої Богородиці).
  • Sursa: episcopiamm.ro

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca