Programul liturgic în România

• Orarul Sfintelor Liturghii greco-catolice prezentat pe acest site este strict informativ. Pentru informaţii exacte vă rugăm să contactaţi parohia sau eparhia respectivă.
  • Orele afişate sunt orele locale corespunzătoare fiecărei biserici sau capele.
  • La sărbători, în posturi, în prima vineri din lună sau în prima sâmbătă din lună: dacă nu este precizat un program special, atunci orarul liturgic este cel din ziua respectivă (luni, miercuri, vineri, sâmbătă etc.).
  • Vă recomandăm să urmăriţi şi site-urile, blogurile sau paginile de Facebook ale parohiilor pentru eventualele modificări în programul liturgic.
  • Transmisiuni în direct (LIVE) din bisericile şi capelele din România şi străinătate (diasporă) găsiţi aici.

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Legendă:

• indicator = locaţie exactă
  • cerc simplu = locație aproximativă
  • cerc cu copii = locaţie în sau lângă o instituţie de învăţământ
  • cerc cu clădire = locaţie într-o instituţie de cultură
  • cerc cu cruce = locaţie în sau lângă cimitir
  • cerc cu litera H = locaţie în sau lângă o clinică sau un spital
  • cerc cu om în pat = locaţie în sau lângă un hotel sau o pensiune

Programul Sfintelor Liturghii în:

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit Adresa: Strada Petru Pavel Aron nr. 2, Blaj, judeţul Alba, cod poştal 515400

Parohia Greco-Catolică din Cluj I - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Hram: Schimbarea la Faţă Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.30, 10.30 şi 18.00 / luni-vineri: 9.00 şi 18.00 / sâmbătă: 9.00

Şematismul clerului Arhidiecezei Mitropolitane Greco-Catolice Române de Alba Iulia şi Făgăraş pe anul 1937

Varianta în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti

Varianta originală: în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Parohia Greco-Catolică Română Canton, SUA

Nume oficial: St. George Romanian Catholic Cathedral Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 9:00 a.m. / IARNA: duminică: 10:00 a.m.

Parohia Greco-Catolică Vintere, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00

Parohia Greco-Catolică Oradea Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae Sfânta Liturghie: duminică: 8.00, 10.00, 12.00 - pentru copii (în vacanţele şcolare nu se celebrează), 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / sărbători peste săptămână: 8.00, 10.00, 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / luni-sâmbătă: 8.00, 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară)

Misiunea Greco-Catolică Română Chicago, SUA

Nume oficial: Ss. Peter and Paul Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 11.30 am

Mănăstirea Greco-Catolică şi Casa generală a Congregaţiei Inimii Neprihănite Bucureşti

Hram: Inima Neprihănită Mănăstire de călugăriţe

Misiunea Greco-Catolică Română Boston, SUA

Nume oficial: St. Joseph's Mission Romanian Catholic Church  Sfânta Liturghie: duminică: 10:00 a.m.