A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş - Ș (SH) | T | Ţ - Ț (TZ) | U | V | Z

Capela Greco-Catolică Târgu Lăpuş - Spital, Maramureş

• Hram: Sfântul Iuda Tadeu şi Sfinţii Mucenici doctori fără de arginţi Cosma şi Damian
  • Sfânta Liturghie: duminică: 12.00

Capela:

Capela greco-catolică Târgu Lăpuş - Spital, Maramureş

• Duminică:
  • Miercuri:
    • 16.00 - Paraclisul Maicii Domnului (Canonul de mângâiere cel mic), rugăciune pentru bolnavi
  • Vineri:
    • 16.00 - Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Isus Cristos, rugăciune pentru bolnavi

• Vizite la bolnavi

• Capela este deschisă tot timpul.

• Începând de marţi, 17 decembrie 2019, spitalul oraşului Tg. Lăpuş beneficiază de prima sa capelă, deschisă pentru toţi cei aflaţi în suferinţă, prin străduinţa comunităţii greco-catolice, reprezentată de pr. protopop Silviu Hodiş. În spaţiul pus la dispoziţie de conducerea spitalului în luna noiembrie, preotul greco-catolic a orânduit ca toate cele trebuincioase slujbelor şi rugăciunii să transforme sala mică de spital într-un spaţiu de întâlnire cu Dumnezeu în linişte şi har.
    • Slujba de sfinţire a fost oficiată de către Mons. Călin Bot, vicar general al Eparhiei Greco-catolice de Cluj-Gherla, alături de protopopul de Lăpuş, pr. Silviu Hodiş, stareţul mănăstirii capucine din Tg. Lăpuş, pr. Cristinel Ghiurca, pr. Albert OFMcap, pr. George Manea – parohia Câmpeni din Munţii Apuseni, preoţii protopopiatului Lăpuş: pr. Alexandru Şanta, pr. Cristian Pop, pr. Grigore Câmpean şi pr. Aurel Pop. La slujbă au participat şi directorul spitalului - dr. Dan Cupşa, primarul oraşului - dl Mitru Leşe, împreună mai mulţi credincioși din oraş şi bolnavi din spital.
    • Această capelă este deschisă permanent pentru orice om care doreşte să stea de vorbă cu Dumnezeu în rugăciune.
    • Sursa: Biserica Romana Unita TgLapus, Facebook

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.