Capela Greco-Catolică Târgu Lăpuş - Spital, Maramureş

• Hram: Sfântul Iuda Tadeu şi Sfinţii Mucenici doctori fără de arginţi Cosma şi Damian

Capela:

Capela greco-catolică Târgu Lăpuş - Spital, Maramureş

• Duminică:
  • Miercuri:
    • 16.00 - Paraclisul Maicii Domnului (Canonul de mângâiere cel mic), rugăciune pentru bolnavi
  • Vineri:
    • 16.00 - Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Isus Cristos, rugăciune pentru bolnavi

• Vizite la bolnavi

• Începând de marţi, 17 decembrie 2019, spitalul oraşului Tg. Lăpuş beneficiază de prima sa capelă, deschisă pentru toţi cei aflaţi în suferinţă, prin străduinţa comunităţii greco-catolice, reprezentată de pr. protopop Silviu Hodiş. În spaţiul pus la dispoziţie de conducerea spitalului în luna noiembrie, preotul greco-catolic a orânduit ca toate cele trebuincioase slujbelor şi rugăciunii să transforme sala mică de spital într-un spaţiu de întâlnire cu Dumnezeu în linişte şi har.
    • Această capelă este deschisă permanent pentru orice om care doreşte să stea de vorbă cu Dumnezeu în rugăciune.
    • Sursa: Biserica Romana Unita TgLapus, Facebook

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit