Mănăstirea Greco-Catolică a Părinţilor Bazilieni Prilog, Satu Mare

Hram: Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril
Mănăstirea Greco-Catolică a Părinţilor Bazilieni Prilog, Satu Mare

Transmisiune în direct (LIVE):

• Mănăstirea situată într-un cadru natural deosebit în Ţara Oașului, oferă posibilitatea reculegerii spirituale sub direcţia ieromonahilor din comunitate.
  • Mănăstirea este construită lângă casa natală a fratelui Mihai Neamţu OSBM (1924-2000), călugăr bazilian, un om al lui Dumnezeu, care prin harurile primite, a vindecat multe persoane grav bolnave, care astăzi vin să mărturisească aceste vindecări şi să se roage la mormântul lui, existând mărturii şi despre vindecări după moartea lui în urma rugăciunilor la acest mormânt.
  • Călugării bazilieni vă invită la hramul mănăstirii în data de 8 noiembrie - Sărbătoarea Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavril, patronii mănăstirii, precum şi la Sărbătoarea Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel din 29 iunie.
  • Sursa: bazilieni.wordpress.com (captură Internet Archive din 30 iunie 2015)

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Parohia Greco-Catolică Blaj I, Alba

Hram: Sfânta Treime