Mănăstirea Greco-Catolică a Părinţilor Bazilieni Prilog, Satu Mare

• Mănăstirea situată într-un cadru natural deosebit în Ţara Oașului, oferă posibilitatea reculegerii spirituale sub direcţia ieromonahilor din comunitate.
  • Mănăstirea este construită lângă casa natală a fratelui Mihai Neamţu OSBM (1924-2000), călugăr bazilian, un om al lui Dumnezeu, care prin harurile primite, a vindecat multe persoane grav bolnave, care astăzi vin să mărturisească aceste vindecări şi să se roage la mormântul lui, existând mărturii şi despre vindecări după moartea lui în urma rugăciunilor la acest mormânt.
  • Călugării bazilieni vă invită la hramul mănăstirii în data de 8 noiembrie - Sărbătoarea Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavril, patronii mănăstirii, precum şi la Sărbătoarea Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel din 29 iunie.
  • Sursa: bazilieni.wordpress.com

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit Adresa: Strada Petru Pavel Aron nr. 2, Blaj, judeţul Alba, cod poştal 515400

Parohia Greco-Catolică (Ucraineană) Sighetu Marmaţiei (Sighet), Maramureş

Hram: Acoperământul Maicii Domnului - 14 octombrie (rit vechi) Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.00

Parohia Greco-Catolică din Cluj I - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Hram: Schimbarea la Faţă Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.30, 10.30 şi 18.00 / luni-vineri: 9.00 şi 18.00 / sâmbătă: 9.00

Parohia Greco-Catolică Braşov I, Braşov

Hram: Sfântul Petru Sfânta Liturghie: duminică: 10.00, 12.00 (pentru copii şi tineri) / sărbători împărăteşti în timpul săptămânii: 10.00, 18.00 / sărbători ale sfinţilor în timpul săptămânii: 8.30, 18.00 / luni-sâmbătă: 8.30, 18.00 (excepţie în prima miercuri din lună, ora 18.00 - Sfântul Maslu în loc de Sfânta Liturghie)

Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti

Varianta originală: în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Parohia Greco-Catolică Timişoara VI, Timiş

Hram: Buna Vestire Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.30 / prima vineri din lună: 10.00

Parohia Greco-Catolică din Carei I, Satu Mare

Hram: Sfântul Apostol Andrei Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Parohia Greco-Catolică Sibiu I, Sibiu

Hram: Sfânta Ursula Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 9.30, 11.15, 18.00 / luni-sâmbătă: 7.00 şi 18.00

Misiunea Greco-Catolică ”Sf. Ioan Botezătorul” Tustin, California, SUA

Nume oficial: St. John the Baptist Romanian Catholic Mission Sfânta Liturghie: duminică: 10:00 a.m.

Parohia Greco-Catolică Română Dearborn, SUA

Nume oficial: St. Mary Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: duminică: 10:30 a.m.