Parohia Greco-Catolică Şomcuta Mare, Maramureş

• Hram: Înălţarea Domnului

Transmisiune în direct (LIVE):

• Duminică şi sărbători:
    • Luni-marţi (zile lucrătoare):
      • Miercuri (zi lucrătoare):
      • 8.00 - Sfânta Liturghie
        • Joi (zi lucrătoare):
          • Vineri (zi lucrătoare):
          • 17.00 - Sfânta Liturghie
            • Sâmbătă (zi lucrătoare):
              • În Postul Mare, luni-vineri:
              • 17.00 - Calea Crucii urmată de Liturghia Darurilor Înainte Sfinţite
                • În Postul Adormirii Maicii Domnului:
                • 19.00 - Paraclisul Maicii Domnului

Biserica ”Înălţarea Domnului”:

Biserica greco-catolică Şomcuta Mare, Maramureş

• După căderea regimului comunist, Parohia greco-catolică Șomcuta Mare a fost reînființată în 9 februarie 1993.
                  • Piatra de temelie a noii biserici cu hramul Înălțarea Domnului a fost pusă și sfințită de Preasfinția Sa Ioan Șișeștean, la data de 8 iunie 1997.
                  • Biserica a fost sfințită de către Episcopul Ioan Șișeștean, la 20 mai 2007.
                  • Episcopul Vasile Bizău a sfințit iconostasul în data de 22 iunie 2014.
                  • Sursa: episcopiamm.ro

Harta cu parohiile şi filiile (filialele) din România:

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Parohia Greco-Catolică Sibiu I - Sfânta Ursula, Sibiu

Hram: Sfânta Ursula

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric - Catedrala ”Schimbarea la Faţă”, Cluj-Napoca

Rugăciuni obişnuite

În numele Tatălui, și al Fiului, și al sfântului Spirit. Amin. Mărire Ţie, Dumnezeul nostru, mărire Ţie.

Mănăstirea Greco-Catolică Prislop, Maramureş

Hramuri: Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Andrei

Parohia Greco-Catolică ”Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” Satu Mare, Satu Mare

Hram: Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Parohia Greco-Catolică Blaj I - Catedrala ”Sfânta Treime”, Alba

Hram: Sfânta Treime

Mănăstirea Greco-Catolică (Sanctuar Arhiepiscopal Major) şi Casa Generală a Congregaţiei Surorilor Maicii Domnului Cluj-Napoca, Cluj

Hram: Naşterea Maicii Domnului

Parohia Greco-Catolică Sibiu III - Neprihănita Zămislire, Sibiu

Hram: Neprihănita Zămislire

Rugăciune la intrare în casă nouă

DUMNEZEULE, Mântuitorul nostru, care ai aflat a fi lucru vrednic a intra în casa lui Zahei, şi ai făcut mântuire lui şi la toată casa lui: Însuţi şi acum, pe cei care vor să locuiască în casa aceasta, şi prin noi nevrednicii, rugăciuni şi cereri aduc Ţie, păzeşte-i nevătămaţi de toată stricăciunea.  Binecuvintează şi şederea lor aici, şi viaţa lor fără primejdie păzeşte-o.  Că Ţie se cuvine toată mărirea, cinstea şi închinăciunea, împreună şi Părintelui Tău cel fără de început, şi preasfântului şi bunului şi de viaţă făcătorului Tău Spirit, acum, şi pururea, şi în vecii vecilor. Amin. Sursa:  Carte de rugăciuni şi învăţătură creştină , ediţie îngrijită de părintele Petru Gherman, tipărită cu încuviinţarea şi binecuvântarea Preasfinţiei Sale Episcop Vasile Cristea, Paris, 1976, retipărită în 1990 la Nyíregyháza.