Parohia Greco-Catolică Săliştea de Sus, Maramureş

• Hram: Sfântul Nicolae

• Duminică şi sărbători:
  • Vineri (zi lucrătoare):
  • Sâmbătă (zi lucrătoare):
  • În Postul Mare, duminică şi sărbători:
  • 16.00 - Calea Crucii
  • În Postul Adormirii Maicii Domnului, duminică şi sărbători:
  • 18.00 - Paraclisul Maicii Domnului

Biserica ”Sfântul Nicolae”:

Planurile de construcţie ale bisericii greco-catolice din Săliştea de Sus, Maramureş

• Donaţii pentru construirea noii biserici parohiale se pot face în contul Parohiei Greco-Catolice Săliştea de Sus, Maramureş: RO09BRDE250SV70226632500 deschis la Agenţia BRD Dragomireşti, Maramureş. La depunerile la bancă se va face referinţa: banii s-au donat pentru construcţia bisericii greco-catolice din Săliştea de Sus, MM, donatorul fiind (se trece numele donatorului). Vă mulţumim. Detalii suplimentare se pot obţine de la domnul prof. Gheorghe Barcan, împuternicit de către Protopopiatul Român Unit Iza-Vişeu pentru a întreprinde toate demersurile legale pentru obţinerea de fonduri pentru construcţia bisericii la tel. mobil SUA: 0016513290437 (WhatsApp) sau e-mail: barcanghe@yahoo.fr.

• Până în anul 1948 în localitatea Săliştea de Sus au funcţionat două parohii.
  • După căderea comunismului în decembrie 1989, de la reînfiinţarea unei singure parohii în anul 1998 şi până în 25 august 2018 Sfânta Liturghie s-a oficiat într-o cameră mică a unei case modeste, ce avea două camere mici, având ca “mobilier” o masă mică drept Altar, patru bănci simple, apoi un hol cu câteva scaune, iar în cealaltă cameră locuia preotul paroh.
  • Construcţia bisericii parohiale a început în anul 2017, iar sfinţirea capelei de la demisol s-a făcut în 25 noiembrie 2018.
  • Sursa: prof. Gheorghe Barcan

1. Mulţumim doamnei prof. Maria Barcan şi domnului prof. Gheorghe Barcan pentru informaţii şi fotografii.

RăspundețiȘtergere

Mănăstirea Greco-Catolică Prislop, Maramureş

Hramuri: Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Andrei

Parohia Greco-Catolică Blaj I - Catedrala ”Sfânta Treime”, Alba

Hram: Sfânta Treime

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric - Catedrala ”Schimbarea la Faţă”, Cluj-Napoca

Rugăciuni obişnuite

În numele Tatălui, și al Fiului, și al sfântului Spirit. Amin. Mărire Ţie, Dumnezeul nostru, mărire Ţie.

Parohia Greco-Catolică Oradea - Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae

Parohia Greco-Catolică Braşov I, Braşov

Hram: Sfântul Petru