Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Maicii Domnului Sighetu Marmaţiei, Maramureş

Hram: Maica Îndurerată

Transmisiune în direct (LIVE):

Program liturgic în capela mănăstirii:

• Duminică:
  • În sărbători:
    • 7.30 - Utrenia
    • 18.30 - Rozariul
  • Luni, marți, miercuri (zile lucrătoare):
    • 6.45 - Utrenia
  • Joi (zi lucrătoare):
    • 7.00 - Utrenia
    • 19.00 - Vecernia urmată de Meditaţie
    • 19.45 - Adoraţie Euharistică
  • Vineri şi sâmbătă (zile lucrătoare):
    • 6.45 - Utrenia
    • 18.30 - Rozariul
  • Notă: pot apărea modificări ale acestui program, datorate:
    • perioadei liturgice: Postul Mare, Postul Sfintei Marii etc.
    • anumitor evenimente din comunitate sau din biserică.

• Mănăstirea ”Maica Îndurerată” din Sighetu-Marmaţiei s-a ”născut” pe pământul binecuvântat de jertfa martirilor şi mărturisitorilor credinţei Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică (BRU).
  • În timpul perioadei de persecuţie, Surorile au rămas fidele vocaţiei şi apartenenţei lor la Biserica Romei împărtăşind soarta BRU.
  • Cu ocazia sfinţirii acestui lăcaş mănăstiresc în anul 1996, Maica Domnului Îndurerată a fost aleasă ca Ocrotitoare a Mănăstirii în amintirea episcopilor care şi-au mărturisit credinţa, unii dintre ei chiar cu preţul vieţii, în închisoarea de la Sighet. De aceea, Sărbătoarea Maica Îndurerată a rămas ca sărbătoare patronală – Hramul Mănăstirii din Sighet.
  • Încă de la început Surorile au fost dornice să-i primească cu multă căldură sufletească pe copiii, tinerii şi pe toţi aceia care-L căutau pe Dumnezeu şi voiau să-L întâlnească, învăţându-i să se roage, împărtăşindu-le tezaurul credinţei, dragostea faţă de Dumnezeu şi faţă de Biserică.
  • Fidele Carismei Congregaţiei şi îndemnului Părintelui Fondator ”de-a apropia neamul nostru cât mai mult de Domnul prin credinţă vie”, Surorile continuă să-i primească cu generozitate pe toţi aceia care au nevoie de susţinere pe calea vieţii şi care caută un răspuns în necazurile şi greutăţile prin care trec, implicându-se în drumul lor de credinţă şi ajutându-i să descopere că nu sunt singuri, că Domnul le este aproape cu harul şi cu iubirea Sa. În rugăciunea lor personală şi comunitară, Surorile pun în faţa Domnului intenţiile tuturor acelora care se încredinţează rugăciunilor lor.
  • Prin strădania, munca neobosită şi din iubirea Surorilor pentru aproapele, au prins viaţă următoarele opere şi activităţi apostolice:
    • Casa pentru elevele de liceu ”Sfânta Tereza a Pruncului Isus”.
    • Centrul de zi pentru copii ”Emanuel” – destinat să vină în întâmpinarea copiilor de vârstă şcolară, printr-un program socio-educativ de tip after-school.
    • Centrul de Spiritualitate ”Bunavestire” – destinat primirii grupurilor de pelerini, organizării de cursuri şi exerciţii spirituale.
    • Apostolatul rugăciunii – întâlniri săptămânale cu două Grupuri de rugăciune pentru a primi Cuvântul lui Dumnezeu.
    • Cateheza copiilor şi a tinerilor – o prioritate în misiunea pe care Surorile o desfăşoară, în continuitate cu începuturile acestei comunităţi.
    • Solidaritatea cu cei săraci, ca dorinţă de apropiere şi susţinere a persoanelor care trec prin dificultăţi materiale şi spirituale, determină Surorile ca, anual, să ia în grijă un anumit număr de familii, pe care apoi le vizitează şi le susţin lunar.
    • Îngrijirea bolnavilor a fost dintru începuturile Congregaţiei o dimensiune importantă a activităţii apostolice a Surorilor. Această grijă faţă de cei aflaţi în suferinţă rămâne o prioritate şi astăzi, prin acordarea de asistenţă medicală la domiciliu sau la Centrul de Spiritualitate ”Bunavestire”.
  • Surorile din comunitatea de la Mănăstirea „Maica Îndurerată”, se străduiesc să fie prezenţe vii şi rugătoare în mijlocul poporului lui Dumnezeu, căutând să aducă speranţă şi să creeze punţi de comuniune în mijlocul celor cărora le slujesc prin rugăciune şi dăruire.
  • Sursa: surorile-cmd.ro

Harta cu mănăstirile din România şi străinătate (diasporă):

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Parohia Greco-Catolică Blaj I, Alba

Hram: Sfânta Treime

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Mănăstirea Greco-Catolică (Sanctuar Eparhial) a Franciscanilor Minori Conventuali Oradea, Bihor

Hram: Maica Domnului

Parohia Greco-Catolică ”Sfântul Ioan Botezătorul” (limba maghiară) Satu Mare, Satu Mare

Hram: Sfântul Ioan Botezătorul Sfânta Liturghie: duminică: 10.00 / sărbători peste săptămână: 10.00 şi 17.00 (iarna), 18.00 (vara) / luni: 9.00 / marţi: 17.00 (iarna), 18.00 (vara) / miercuri: 9.00 / joi: 17.00 (iarna), 18.00 (vara) / vineri: 9.00 / sâmbătă: 8.00