Parohia Greco-Catolică Oradea ”Sfântul Anton de Padova” Ioşia Sud, Bihor

Hram: Sfântul Anton de Padova

Transmisiune în direct (LIVE):

Capela ”Sfântul Anton de Padova”:

Capela greco-catolică Ioşia Sud Oradea, Bihor

• În anul 1937, au început demersurile construirii unei biserici de piatră în Colonia Ioșia de către harnicul părinte Iosif Celante, franciscan român unit însărcinat cu administrarea parohiei nou-înființate. Lucrările vor fi întrerupte datorită evenimentelor pricinuite de cel de-al Doilea Război Mondial, biserica finalizându-se în 1961, când este dată în folosința Bisericii Ortodoxe Române, cu hramul ”Sfinţii Apostoli Petru și Pavel” de pe str. Nicolae Bolcaș nr. 30.
  • După anul 1990, când Biserica Greco-Catolică reușește să iasă la lumină din catacombe, un grup de credincioși din Ioșia au inițiativa reînființării parohiei care, până de curând, și-a desfășurat activitatea pe str. Lipovei nr. 11, într-o casă pusă la dispoziție din bunăvoința familiei Ardelean, timp de 25 ani.
  • În anul 2018, parohia şi-a schimbat numele din Oradea Ioşia Sud în Oradea ”Sfântul Anton de Padova” Ioşia Sud.
  • Astăzi, după multe demersuri și obstacole, Parohia Sfântul Anton deține un teren pentru construcția noii biserici de piatră și autorizația de construcție. Capela ”Sfântul Anton” a fost ridicată pe acest teren din Piața Bobâlnei nr. 10, cu ajutorul Episcopiei Greco-Catolice de Oradea.
  • Sursa: egco.ro

Harta cu parohiile şi filiile (filialele) din România:

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Parohia Greco-Catolică Floreşti I, Cluj

Hram: Sfântul Nicolae

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Bob, Cluj-Napoca

Hram: Învierea Domnului

Parohia Greco-Catolică ”Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril” Satu Mare, Satu Mare

Hram: Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril

Parohia Greco-Catolică Română Bad Dürrheim, Germania

Hram: Erlösumkapelle / Capela Mântuirii

Parohia Greco-Catolică Hodac, Mureş