A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş - Ș (SH) | T | Ţ - Ț (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Oţelu Roşu, Caraş-Severin

• Hram: Naşterea Maicii Domnului
  • Sfânta Liturghie: duminică şi în sărbătorile de poruncă: 9.30 / marţi: 16.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / miercuri-vineri: 9.00

Biserica ”Naşterea Maicii Domnului”:

Biserica greco-catolică Oţelu Roşu, Caraş-Severin

• Duminică şi în sărbătorile de poruncă:
  • Marţi (zi lucrătoare):
    • 16.00 (ora de vară) - Sfânta Liturghie
    • 18.00 (ora de iarnă) - Sfânta Liturghie
  • Miercuri-vineri (zile lucrătoare):

• La Oţelu Roşu nu a existat comunitate greco-catolică înainte de anul 1948.
  • După 1990 au fost credincioşi care au declarat că aparţin Bisericii Române Unite, aceștia provenind în special din cei veniţi la muncă în acest oraş.
  • Aşadar, la 19 aprilie 2001, s-a constituit în jurul unui nucleu de 23 persoane, noua parohie, preot fiind Prea Onoratul Părinte Ciprian Barcan, iar curatori: d-l Silvăşan Cornel, d-l Silvăşan Augustin, d-l Obrejan Moise şi d-l Ivan Marin.
  • În perioada 2002-2005 viaţa liturgică a parohiei s-a desfăşurat într-un imobil închiriat. Exigenţele unui lăcaş de cult adecvat s-au impus încă din momentul constituirii parohiei. În consecinţă s-au început demersurile prin achiziţionarea unui teren de 510 mp.
  • Construcţia bisericii a fost realizată de S.C. „Construct 102” S.A. din Caransebeş, diriginte de şantier fiind Dl Ing. Matei Nicolae.
  • Piatra de temelie a noii biserici a fost așezată şi sfințită de către Preasfinţia Sa Alexandru Mesian, episcop de Lugoj, la data de 6 octombrie 2002, paroh al acestei comunităţi fiind Pr. Ciprian Barcan.
  • La data de 12 februarie 2012, Preasfinţia Sa Alexandru l-a desemnat pe nou hirotonitul Pr. Flavius-Manuel Jurca în funcția de paroh al comunității greco-catolice din Oţelu Roşu, acesta fiind instalat în parohie la data de 26 februarie 2012 de către Prea Onoratul Părinte Protopop Florin Vasiloni.
  • Sursa: Raimondo-Mario Rupp, bru.ro

2 comentarii:

1. Multumim parintelui Flavius Manuel Jurca pentru informatiile oferite.

RăspundețiȘtergere
  2. Mulţumim părintelui Flavius Manuel Jurcă pentru acordul datelor personale (telefon şi e-mail).

RăspundețiȘtergere

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.