Parohia Greco-Catolică Baia Mare - Sfântul Anton de Padova, Maramureş

• Hram: Sfântul Anton de Padova

• Sărbători civile nelucrătoare:
  • 10.00 - Sfânta Liturghie
  • Sărbători civile lucrătoare:
  • 10.00 - Sfânta Liturghie
  • 17.00 (ora de iarnă) - Sfânta Liturghie
  • 18.00 (ora de vară) - Sfânta Liturghie
  • Luni (zi lucrătoare):
  • Marţi-miercuri (zile lucrătoare):
  • Joi (zi lucrătoare):
  • Vineri (zi lucrătoare):
  • 18.00 (ora de vară) - Sfânta Liturghie
  • Sâmbătă (zi lucrătoare):
  • Prima vineri din lună:
  • 7.00 - Rugăciunea Sfântului Rozariu
  • 8.00 - Sfânta Liturghie, Expunerea Sfântului Sacrament, Adoraţie Euharistică perpetuă, Binecuvântare Euharistică
  • 18.00 (ora de vară) - Sfânta Liturghie

Biserica ”Sfântul Anton de Padova”:

Biserica greco-catolică în construcţie ”Sfântul Anton de Padova” Baia Mare, Maramureş

• Accesul în biserică în afara oficiilor religioase:
    • Nu este o persoană în biserică în tot cursul zilei însă sigur este cineva în biserică cu cel puţin o oră înaintea începerii oficiilor religioase.
    • Pentru acces în biserică, în afara programului oficiilor religioase, doritorii sunt rugaţi să apeleze numărul de mobil: 0724-350.702.
  • Există un afişier la intrarea în curtea bisericii unde se afişează programul lunar, structurat astfel:
    • Să ne rugăm cu biserica - Intenţiile de rugăciune ale Sfântului Părinte pentru luna respectivă;
    • Patronul lunii, rugăciunile, novenele şi litaniile recomandate în luna respectivă;
    • Sărbători şi comemorări;
    • In memoriam - omagiu adus înaintaşilor noştri prin marcarea datelor esenţiale din viaţa lor;
    • Programul liturgic.

• 1936-1937 - Comisia interimară comunală alocă teren pentru construirea bisericii parohiale.
  • Credincioşii înalţă biserica avându-i ca patroni pe Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel.
  • 1948 - 1 decembrie - Biserica Greco-Catolică este scoasă în afara legii după ce întregul ei episcopat a fost arestat. Biserica îşi continuă activitatea în subteran.
  • 1989 - Prin Decretul-Lege nr. 9 din 31 decembrie se abrogă Decretul nr. 358/1948 şi se recunoaşte oficial Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică.
  • 1990 - La 21 ianuarie are loc prima Sfântă Liturghie publică după 41 de ani de clandestinitate. Lipsite de biserici, parohiile greco-catolice îşi reîncep activitatea în parcul oraşului la 11 februarie, la nici 200 de metri de Biserica Parohiei III Baia Mare.
  • 2000 - Participând la ceremoniile Anului Jubiliar din Cetatea Sfântului Scaun, credincioşii băimăreni se opresc la Bazilica ”Sfântul Anton de Padova” cerând, prin intermediul sfântului, ajutorul lui Dumnezeu pentru a-şi construi o noua biserică.
  • 2001 - La 13 iunie se pune piatra de temelie a noii biserici a Parohiei III, consacrată Sfântului Anton, Sfântul Minunilor.
  • 2003 - Credincioșii parohiei sărbătoresc naşterea Pruncului Isus între zidurile puţin înălţate ale bisericii.
  • 2004 - în 13 mai, relicva Sfântului Anton de Padova poposeşte în biserică.
  • În prezent se continuă lucrările la biserică.
  • Autorul lucrărilor de artă din biserică este domnul Rusu Mircea-Cornel.
  • Sursa: Marian Boian via Biserici.org

1. Mulţumim domnului Marian Boian pentru informaţiile oferite.

RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. La ce dată s-a pus piatra de temelie şi s-a sfinţit vechea biserică unită Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel din cartierul Valea Roşie (în prezent ortodoxă).

Ștergere

Mănăstirea Greco-Catolică Prislop, Maramureş

Hramuri: Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Andrei

Parohia Greco-Catolică Blaj I - Catedrala ”Sfânta Treime”, Alba

Hram: Sfânta Treime

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric - Catedrala ”Schimbarea la Faţă”, Cluj-Napoca

Rugăciuni obişnuite

În numele Tatălui, și al Fiului, și al sfântului Spirit. Amin. Mărire Ţie, Dumnezeul nostru, mărire Ţie.

Parohia Greco-Catolică Oradea - Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae

Parohia Greco-Catolică Braşov I, Braşov

Hram: Sfântul Petru