Parohia Greco-Catolică din Carei IV (Parohia maghiară), Satu Mare / Nagykárolyi Magyar Görög Katolikus Parókia

• Hram: Înălţarea Domnului şi Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / VARA: luni: 18.00 / marţi: 8.00 / miercuri: 18.00 / joi: 8.00 / vineri: 18.00 / sâmbătă: 8.00 / IARNA:  luni: 17.00 / marţi: 8.00 / miercuri: 17.00 / joi: 8.00 / vineri: 17.00 / sâmbătă: 8.00 / ziua hramului: Duminica după Înălţarea Domnului: 11.00

Biserica ”Înălţarea Domnului” şi ”Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril” / Görög Katolikus Templom Nagykároly:

Biserica greco-catolică maghiară din Carei / Görög Katolikus Templom Nagykároly

• Duminică şi sărbători:
    • 9.00 - Utrenia
  • Luni (zi lucrătoare):
  • Marţi (zi lucrătoare):
  • Miercuri (zi lucrătoare):
  • Joi (zi lucrătoare):
  • Vineri (zi lucrătoare):
    • 18.00 (ora de vară) - Sfânta Liturghie
  • Sâmbătă și ziua dinaintea sărbătorilor (zi lucrătoare):
    • 17.00 (ora de iarnă) - Vecernia
    • 18.00 (ora de vară) - Vecernia
  • Duminica după Înălţarea Domnului:
    • 11.00 - Hramul Parohiei

• Sediul parohial: Strada Doina u. 24, Carei / Nagykároly, cod poştal 445100

• Cea mai veche biserică din oraş, totodată una dintre cele mai vechi biserici greco-catolice din zonă, construită din cărămidă, iese în evidenţă prin mărimea şi forma specifică.
  • 1736 - A început construcţia bisericii de către administratorul plenipotenţiar al familiei Károlyi, Demetriu Raţ, născut în Muncaci.
  • 1739 - Biserica a fost finalizată, având o formă specială din punct de vedere arhitectural: la faţada dinspre est se înalţă două turnuri, deasupra naosului se înalţă un turn în formă de cupolă. Absida este acoperită cu o cupolă cu lanternă, dar fără tambur.
  • 1900 - Şematismul Diecezei Greco-Catolice de Oradea-Mare (în limba latină), pagina 253
  • În anul 1900 localitatea s-a numit Nagy-Károlyi.

1. Mulţumim părintelui Cristian Ştefan Vadas pentru informaţii şi fotografii.

RăspundețiȘtergere
  2. Mulţumim părintelui Cristian Ştefan Vadas pentru acordul datelor personale (telefon, e-mail) şi pentru informaţii.

RăspundețiȘtergere

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit Adresa: Strada Petru Pavel Aron nr. 2, Blaj, judeţul Alba, cod poştal 515400

Parohia Greco-Catolică din Cluj I - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Hram: Schimbarea la Faţă Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.30, 10.30 şi 18.00 / luni-vineri: 9.00 şi 18.00 / sâmbătă: 9.00

Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti

Varianta originală: în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Parohia Greco-Catolică Vintere, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00

Parohia Greco-Catolică Română Canton, SUA

Nume oficial: St. George Romanian Catholic Cathedral Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 9:00 a.m. / IARNA: duminică: 10:00 a.m.

Şematismul clerului Arhidiecezei Mitropolitane Greco-Catolice Române de Alba Iulia şi Făgăraş pe anul 1937

Varianta în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Parohia Greco-Catolică Sibiu III, Sibiu

Hram: Sfântul Ioan Botezătorul Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Parohia Greco-Catolică Română Dearborn, SUA

Nume oficial: St. Mary Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: duminică: 10:30 a.m.

Parohia Greco-Catolică Timişoara VI, Timiş

Hram: Buna Vestire Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.30 / prima vineri din lună: 10.00

Parohia Greco-Catolică Română Detroit, SUA

Nume oficial: St. John the Baptist Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: duminică: 10:00 a.m.