A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică din Carei I, Satu Mare

• Hram: Sfântul Apostol Andrei
  • Adresa bisericii: Strada Ignişului nr. 13A, Carei, cod poştal 445100
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Biserica ”Sfântul Apostol Andrei”:

Biserica greco-catolică ”Sfântul Andrei” Carei

Evenimente:

• Biserica a fost concepută de către d-ra arhitect Mirela Moiș, iar interiorul s-a realizat sub îndrumările prof. Raoul Șorban și a soției acestuia d-na prof. Eva Șorban.
  • Piatra de temelie și locul bisericii, aflate sub păstorirea părintelui paroh Gheorghe Opriş, au fost sfințite de PS Vasile Hossu, Episcop Greco-Catolic de Oradea în anul 1994. Pe acel loc s-a realizat fundația lăcașului de cult de către părintele paroh Gheorghe Opriș.
  • Începând cu 2005 se oficiază Sfânta Liturghie în noua biserică, care poartă hramul ”Sfântul Apostol Andrei”.
  • Construcţia bisericii a fost finalizată în anul 2005, la 12 ani de la demararea lucrărilor.
  • Biserica a fost ridicată aproape în exclusivitate cu sprijinul financiar al credincioşilor din oraş şi cu ajutorul donaţiilor din străinătate, obţinute datorită eforturilor PS Vasile, PS Virgil, preot-vicar general Iosif Sabău şi a vicarului foraneu pr. Radu Filip.
  • Sursa: www.municipiulcarei.ro

Ultima actualizare:

• 1 ianuarie 2019

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.