Parohia Greco-Catolică din Carei I, Satu Mare

Hram: Sfântul Apostol Andrei

Transmisiune în direct (LIVE):

Biserica ”Sfântul Apostol Andrei”:

Biserica greco-catolică ”Sfântul Andrei” Carei

• Biserica a fost concepută de către d-ra arhitect Mirela Moiș, iar interiorul s-a realizat sub îndrumările prof. Raoul Șorban și a soției acestuia d-na prof. Eva Șorban.
  • Piatra de temelie și locul bisericii, aflate sub păstorirea părintelui paroh Gheorghe Opriş, au fost sfințite de PS Vasile Hossu, Episcop Greco-Catolic de Oradea în anul 1994. Pe acel loc s-a realizat fundația lăcașului de cult de către părintele paroh Gheorghe Opriș.
  • Începând cu 2005 se oficiază Sfânta Liturghie în noua biserică, care poartă hramul ”Sfântul Apostol Andrei”.
  • Construcţia bisericii a fost finalizată în anul 2005, la 12 ani de la demararea lucrărilor.
  • Biserica a fost ridicată aproape în exclusivitate cu sprijinul financiar al credincioşilor din oraş şi cu ajutorul donaţiilor din străinătate, obţinute datorită eforturilor PS Vasile, PS Virgil, preot-vicar general Iosif Sabău şi a vicarului foraneu pr. Radu Filip.
  • Sursa: www.municipiulcarei.ro

Şematismul veneratului cler al Arhidiecesei Metropolitane Greco-Catolice Române de Alba-Iulia şi Făgăraş pre anul Domnului 1900

Sursa: Biblioteca Filialei Cluj-Napoca a Academiei Române - biblio.acad-cluj.ro

Şematismul veneratului cler al Diecezei Româneşti Greco-Catolice a Lugojului pe anul Domnului 1877