A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Română Vršac (Vârșeț), Serbia

• Hram: Sfânta Treime
  • Adresa bisericii: Strada Gavrila Principa nr. 25, 26300 Vârșeț (Vršac, Вршац, Versec), Banatul de Sud, Vojvodina (Voivodina)
  • Sfânta Liturghie: duminică: 11.00 / luni-marţi: 7.30 / miercuri: 18.30 / joi-vineri: 7.30 / sâmbătă: 18.30
  • Jurisdicţie: Prea Sfinţia Sa Djura Džudžar, episcop greco-catolic, Exarh Apostolic de Serbia
  • Preot: Mihai Gherghel
    • Telefon mobil: 00381-644.652.094
    • E-mail: lupenimih@yahoo.it
  • Web: -
  • Reţele sociale: -
  • Bloguri: -
  • Pagini: -
  • Hartă: Google Maps
  • Lăcaş de cult sfinţit în anul: 2018 (sursa)
  • Foto: Episcopia Greco-Catolică de Lugoj, octombrie 2018
Biserica greco-catolică română Vršac (Vârșeț), Serbia

• Duminică:
  • Luni-marţi:
  • Miercuri:
  • Joi-vineri:
  • Sâmbătă:
  • Sfânta Liturghie se celebrează în limba română, dar dacă în biserică sunt şi credincioşi sârbi, croaţi, maghiari, se introduce câte o ectenie, predică, etc. în limba respectivă.

Evenimente:

• Parohia Greco-Catolică din Vârșeț a funcționat ca și filie a Parohiei Greco-Catolice din Marcovăț. În anul 1903 existau în Vârșeț aproximativ 100 de credincioși greco-catolici. Datele ultimului recensământ din anul 2011 arată că și astăzi există în Vârșeț aproximativ 100 de credincioși greco-catolici. Unele familii de greco-catolici din Marcovăț și Iancaid, acum trăiesc la Vârșeț. Știm că părintele Vasile Miclău, de pie memorie, părinte protoiereu, care a slujit 48 de ani la Marcovăț, și nu numai, a botezat și a încreștinat multe persoane, chiar și din Vârșeț și din împrejurul orașului.
  • Această biserică a fost cumpărată de comunitatea greco-catolică din Vârșeț în anul 2015 de la Biserica Evanghelică. În ultimii 3 ani s-au făcut reparații la acoperiș, pe turnul Bisericii s-a montat o cruce, în interior s-a schimbat instalația electrică, zugrăveli, s-a confecționat un iconostas conform tradiției Bisericii Bizantine, băncile au fost ajustate, iar pe geamuri s-a aplicat o folie ce imită vitraliul.
  • Este pentru prima dată când după peste 100 de ani românii greco-catolici din Vârșet și-au inaugurat biserica lor. S-au constituit în parohia cu hramul Sf. Treime, iar Bunul Dumnezeu le-a dăruit un preot vrednic.
  • Această Biserică a fost construită în anul 1932.  La început a fost folosită de comunitatea evanghelică de limbă germană, maghiară și slovacă.
  • Ziua de 13 octombrie 2018 pentru Biserica Greco-Catolică Română este o zi istorică. În noua Biserică se vor putea ruga credincioși greco-catolici și credincioși de alte confesiuni. Până după al Doilea Război Mondial, această biserică a mai funcționat doar câțiva ani.  Din cele spuse de pr. Mihai Gherghel, Biserica a fost închisă căci nu mai erau credincioși evanghelici în Vârșeț, fiind plecați.
  • Vârșețul este un oraș înfrățit cu Lugojul. Parohiile Greco-Catolice din Vârșeț, Marcovăț și Iancaid, până la noua stabilire a frontierelor, au fost incluse în Eparhia Lugojului, conform Șematismului de Lugoj din 1903.
  • Sursa: www.bru.ro
  • Alte şematisme (anuare) greco-catolice ale Bisericii Române Unite

Ultima actualizare:

• 17 octombrie 2018

Un comentariu:

1. Mulţumim părintelui Mihai Gherghel pentru acordul datelor personale (e-mail, telefon) şi pentru informaţii.

RăspundețiȘtergere

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi o corectăm. Mulţumim.