Parohia Greco-Catolică Română Vršac (Vârșeț), Serbia

Hram: Sfânta Treime

Transmisiune în direct (LIVE):

• Duminică:
  • Luni-marţi:
  • Miercuri:
  • Joi-vineri:
  • Sâmbătă:
  • Sfânta Liturghie se celebrează în limba română, dar dacă în biserică sunt şi credincioşi sârbi, croaţi, maghiari, se introduce câte o ectenie, predică, etc. în limba respectivă.

Biserica ”Sfânta Treime”:

Biserica greco-catolică română Vršac (Vârșeț), Serbia

• Parohia Greco-Catolică din Vârșeț a funcționat ca și filie a Parohiei Greco-Catolice din Marcovăț. În anul 1903 existau în Vârșeț aproximativ 100 de credincioși greco-catolici.
  • Biserica a fost construită în anul 1932. La început a fost folosită de comunitatea evanghelică de limbă germană, maghiară și slovacă.
  • Datele recensământului din anul 2011 arată că există în Vârșeț aproximativ 100 de credincioși greco-catolici. Unele familii de greco-catolici din Marcovăț și Iancaid trăiesc acum la Vârșeț.
  • Știm că părintele Vasile Miclău, de pie memorie, părinte protoiereu, care a slujit 48 de ani la Marcovăț, și nu numai, a botezat și a încreștinat multe persoane, chiar și din Vârșeț și din împrejurul orașului.
  • Biserica a fost cumpărată de comunitatea greco-catolică din Vârșeț în anul 2015 de la Biserica Evanghelică. Din cele spuse de pr. Mihai Gherghel, biserica a fost închisă căci nu mai erau credincioși evanghelici în Vârșeț.
  • Între anii 2015-2018 s-au făcut reparații la acoperiș, pe turnul Bisericii s-a montat o cruce, în interior s-a schimbat instalația electrică, zugrăveli, s-a confecționat un iconostas conform tradiției Bisericii Bizantine, băncile au fost ajustate, iar pe geamuri s-a aplicat o folie ce imită vitraliul.
  • Ziua de 13 octombrie 2018 pentru Biserica Greco-Catolică Română este o zi istorică. În noua Biserică se vor putea ruga credincioși greco-catolici și credincioși de alte confesiuni. Până după al Doilea Război Mondial, această biserică a mai funcționat doar câțiva ani.
  • Este pentru prima dată când după peste 100 de ani românii greco-catolici din Vârșet și-au inaugurat biserica lor.
  • Sursa: www.bru.ro

Harta cu parohiile şi comunităţile din străinătate (diasporă):

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

1. Mulţumim părintelui Mihai Gherghel pentru acordul datelor personale (e-mail, telefon) şi pentru informaţii.

RăspundețiȘtergere

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Parohia Greco-Catolică Blaj I, Alba

Hram: Sfânta Treime