A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Română Markovac (Marcovăţ), Serbia

• Hram: Sfântul Gheorghe
  • Adresa bisericii: Strada Oslobođenia nr. 1, Marcovăţ (Markovac, Марковац, Márktelke), Banatul de Sud, Vojvodina (Voivodina)
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00
  • Jurisdicţie: Prea Sfinţia Sa Djura Džudžar, episcop greco-catolic, Exarh Apostolic de Serbia
  • Preot: Mihai Gherghel
    • Telefon mobil: 00381-644.652.094
    • E-mail: lupenimih@yahoo.it
  • Web: -
  • Reţele sociale: -
  • Bloguri: -
  • Pagini: -
  • Hartă: Google Maps
  • Lăcaş de cult sfinţit în anul: -
  • Foto: Branimir.Juga, Google Maps, iulie 2013
Biserica greco-catolică română Markovac, Serbia

• Duminică şi sărbători:

Evenimente:

• Istoria parohiei greco-catolice din Marcovăţ (Serbia) este aparte, faţă de Biserica Greco-Catolică din România. Această parohie românească din Serbia, nu a fost închisă în timpul regimului comunist, cum s-a întâmplat cu parohiile greco-catolice din România. Comunitatea a mers mai departe, păstrându-şi identitatea, alături de pr. Vasile Miclău care a trecut la Domnul în anul 2004.
  • Din anul 2005, cel care a fost numit la conducerea parohiei Marcovăţ, este pr. Mihai Gherghel.
  • Sursa: www.bru.ro
  • Alte şematisme (anuare) greco-catolice ale Bisericii Române Unite

Ultima actualizare:

• 17 octombrie 2018

Un comentariu:

1. Mulţumim părintelui Mihai Gherghel pentru acordul datelor personale (e-mail, telefon) şi pentru informaţii.

RăspundețiȘtergere

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi o corectăm. Mulţumim.