Conventul Fraţilor Minori Capucini Târgu Lăpuş, Maramureş

• Hram: Sfinţii Îngeri Păzitori
  • Mănăstire de călugări
Conventul Fraţilor Minori Capucini şi Biserica ”Fericiţii Episcopi martiri pentru credință”
Târgu Lăpuş, Maramureş

• Conventul „Sfinţii Îngeri Păzitori” din Târgu-Lăpuş este cel mai nou convent al Custodiei „Fericitul Ieremia” din România. După o colaborare de un an cu fraternitatea din Sighetu Marmaţiei, pr. Silviu Hodiş, parohul Bisericii Greco-Catolice „Buna-Vestire” din localitate, a solicitat prezenţa permanentă a fraţilor capucini pe teritoriul parohiei sale.
  • Inaugurarea oficială a prezenţei capucine la Târgu-Lăpuş coincide cu ziua de 14 octombrie 2012, în care PS Florentin Crihălmeanu, episcop greco-catolic de Cluj-Gherla, a binecuvântat aşezământul în care îşi desfăşoara activitatea fraţii capucini.
  • În ziua de 23 martie 2014, PS Florentin Crihălmeanu a binecuvântat conventul propriu-zis al fraţilor capucini din Târgu-Lăpuş, precum şi locul în care se va ridica biserica mănăstirii, eveniment la care au participat numeroşi preoţi şi credincioşi laici.
  • Fraţii capucini prezenţi la Târgu-Lăpuş îşi exercită ministerul pastoral în Parohia „Buna-Vestire”, în colaborare cu pr. paroh, Silviu Hodiş, aducând o considerabilă contribuţie la celebrarea sfintei Liturghii şi în cadrul serviciului de catehizare. Se bucură de o simpatie deosebită din partea credincioşilor, care îi simt, într-adevăr, ca fraţi ai poporului, aşa cum au fost cunoscuţi capucinii în momentul apariţiei Ordinului.
  • Sursa: ofmcapucini.ro

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit Adresa: Strada Petru Pavel Aron nr. 2, Blaj, judeţul Alba, cod poştal 515400

Parohia Greco-Catolică din Cluj I - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Hram: Schimbarea la Faţă Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.30, 10.30 şi 18.00 / luni-vineri: 9.00 şi 18.00 / sâmbătă: 9.00

Şematismul clerului Arhidiecezei Mitropolitane Greco-Catolice Române de Alba Iulia şi Făgăraş pe anul 1937

Varianta în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti

Varianta originală: în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Parohia Greco-Catolică Română Canton, SUA

Nume oficial: St. George Romanian Catholic Cathedral Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 9:00 a.m. / IARNA: duminică: 10:00 a.m.

Parohia Greco-Catolică Vintere, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00

Misiunea Greco-Catolică Română Chicago, SUA

Nume oficial: Ss. Peter and Paul Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 11.30 am

Parohia Greco-Catolică Oradea Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae Sfânta Liturghie: duminică: 8.00, 10.00, 12.00 - pentru copii (în vacanţele şcolare nu se celebrează), 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / sărbători peste săptămână: 8.00, 10.00, 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / luni-sâmbătă: 8.00, 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară)

Mănăstirea Greco-Catolică şi Casa generală a Congregaţiei Inimii Neprihănite Bucureşti

Hram: Inima Neprihănită Mănăstire de călugăriţe

Misiunea Greco-Catolică Română Boston, SUA

Nume oficial: St. Joseph's Mission Romanian Catholic Church  Sfânta Liturghie: duminică: 10:00 a.m.