A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Comunităţi din străinătate (în ordine alfabetică):

Conventul Fraţilor Minori Capucini Târgu Lăpuş, Maramureş

• Hram: Sfinţii Îngeri Păzitori
  • Mănăstire de călugări
Conventul Fraţilor Minori Capucini şi Biserica ”Fericiţii Episcopi martiri pentru credință”
Târgu Lăpuş, Maramureş

• Conventul „Sfinţii Îngeri Păzitori” din Târgu-Lăpuş este cel mai nou convent al Custodiei „Fericitul Ieremia” din România. După o colaborare de un an cu fraternitatea din Sighetu Marmaţiei, pr. Silviu Hodiş, parohul Bisericii Greco-Catolice „Buna-Vestire” din localitate, a solicitat prezenţa permanentă a fraţilor capucini pe teritoriul parohiei sale.
  • Inaugurarea oficială a prezenţei capucine la Târgu-Lăpuş coincide cu ziua de 14 octombrie 2012, în care PS Florentin Crihălmeanu, episcop greco-catolic de Cluj-Gherla, a binecuvântat aşezământul în care îşi desfăşoara activitatea fraţii capucini.
  • În ziua de 23 martie 2014, PS Florentin Crihălmeanu a binecuvântat conventul propriu-zis al fraţilor capucini din Târgu-Lăpuş, precum şi locul în care se va ridica biserica mănăstirii, eveniment la care au participat numeroşi preoţi şi credincioşi laici.
  • Fraţii capucini prezenţi la Târgu-Lăpuş îşi exercită ministerul pastoral în Parohia „Buna-Vestire”, în colaborare cu pr. paroh, Silviu Hodiş, aducând o considerabilă contribuţie la celebrarea sfintei Liturghii şi în cadrul serviciului de catehizare. Se bucură de o simpatie deosebită din partea credincioşilor, care îi simt, într-adevăr, ca fraţi ai poporului, aşa cum au fost cunoscuţi capucinii în momentul apariţiei Ordinului.
  • Sursa: ofmcapucini.ro

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.