A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Sanctuarul Arhiepiscopal Major Greco-Catolic Cărbunari, Blaj, Alba

• Hram: Maica Domnului, Fecioara Săracilor
  • Adresa: Pădurea Cărbunari, Blaj, cod poştal 515400
  • Mănăstire de călugări
Sanctuarul Arhiepiscopal Major Greco-Catolic Cărbunari, Blaj, Alba

• Duminică şi sărbători:

Evenimente:

• Prin decretul 430/2014, din 29.05.2014 (Sărbătoarea Înălțării Domnului), semnat de Preafericitul Lucian Mureșan, Arhiepiscop și Mitropolit al Arhieparhiei de Alba Iulia și Făgăraș, Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, Cardinal al Sfintei Romane Biserici, se întemeiază Sanctuarul Arhiepiscopal Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, în complexul închinat Fecioarei Săracilor din Cărbunari (Blaj), în cinstea Aparițiilor Preasfintei Fecioare Maria de la Banneux (Belgia).
  • Sursa: www.e-communio.ro

Ultima actualizare:

• 12 septembrie 2018

Un comentariu:

1. Mulţumim părintelui rector Petru Dumitru pentru acordul datelor personale (telefon, e-mail) şi pentru informaţii.

RăspundețiȘtergere

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi o corectăm. Mulţumim.