Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Maicii Domnului Carei, Satu Mare

Hram: Maica Milostivirii
Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Maicii Domnului Carei, Satu Mare

Transmisiune în direct (LIVE):

• Comunitatea Surorilor CMD din orașul Carei a fost deschisă în anul 2006 la invitaţia Preasfinţiei Sale Virgil Bercea – Episcop de Oradea, adresată Congregației Surorilor Maicii Domnului (CMD) de a activa pe teritoriul Eparhiei Greco-Catolice pe care o păstoreşte. Astfel, Surorile au putut continua și întări mărturia de credință pe care Sr. Sofia Mureșan, Superioară generală a CMD între anii 1946-1993, a oferit-o Bisericii, Congregației şi comunităţii greco-catolice clandestine din Carei în perioada de domiciliu forțat petrecută în acest oraș, în vremurile de persecuție comunistă a Bisericii Române Unite (BRU).
  • La Carei este o mare deschidere spre apostolat, comunitatea locală, foarte diversificată, fiind caracterizată printr-un pluralism religios şi cultural. În slujirea lor zilnică, Surorile se străduiesc să fie un semn vizibil al prezenței Domnului în mijlocul credincioșilor și o mărturie vie de credință și speranță în parohiile greco-catolice din oraș.
  • Activităţile apostolice desfăşurate de către Surori în acest oraş sunt:
    • Educația copiilor înscriși în programul de tip after-school în cadrul Centrului de zi pentru copii școlari ”Speranța”.
    • Vizite la domiciliul persoanelor bolnave, vârstnice sau singure pentru a le oferi un sprijin spiritual și moral, fără nicio deosebire etnică sau religioasă.
    • Apostolatul rugăciunii, atât prin prezența lor în parohiile greco-catolice din Carei, cât și prin organizarea unor momente de rugăciune cu credincioșii și copiii de la Centru, cuprinzând în intențiile lor de rugăciune pe toţi aceia care le solicită ajutorul spiritual, dar şi toate nevoile Bisericii şi ale lumii întregi.
  • Sursa: surorile-cmd.ro

Harta cu mănăstirile din România şi străinătate (diasporă):

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Parohia Greco-Catolică Blaj I, Alba

Hram: Sfânta Treime

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Mănăstirea Greco-Catolică (Sanctuar Eparhial) a Franciscanilor Minori Conventuali Oradea, Bihor

Hram: Maica Domnului

Parohia Greco-Catolică ”Sfântul Ioan Botezătorul” (limba maghiară) Satu Mare, Satu Mare

Hram: Sfântul Ioan Botezătorul Sfânta Liturghie: duminică: 10.00 / sărbători peste săptămână: 10.00 şi 17.00 (iarna), 18.00 (vara) / luni: 9.00 / marţi: 17.00 (iarna), 18.00 (vara) / miercuri: 9.00 / joi: 17.00 (iarna), 18.00 (vara) / vineri: 9.00 / sâmbătă: 8.00