Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Maicii Domnului Carei, Satu Mare

• Hram: Maica Milostivirii
  • Mănăstire de călugăriţe
Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Maicii Domnului Carei, Satu Mare

• Comunitatea Surorilor CMD din orașul Carei a fost deschisă în anul 2006 la invitaţia Preasfinţiei Sale Virgil Bercea – Episcop de Oradea, adresată Congregației Surorilor Maicii Domnului (CMD) de a activa pe teritoriul Eparhiei Greco-Catolice pe care o păstoreşte. Astfel, Surorile au putut continua și întări mărturia de credință pe care Sr. Sofia Mureșan, Superioară generală a CMD între anii 1946-1993, a oferit-o Bisericii, Congregației şi comunităţii greco-catolice clandestine din Carei în perioada de domiciliu forțat petrecută în acest oraș, în vremurile de persecuție comunistă a Bisericii Române Unite (BRU).
  • La Carei este o mare deschidere spre apostolat, comunitatea locală, foarte diversificată, fiind caracterizată printr-un pluralism religios şi cultural. În slujirea lor zilnică, Surorile se străduiesc să fie un semn vizibil al prezenței Domnului în mijlocul credincioșilor și o mărturie vie de credință și speranță în parohiile greco-catolice din oraș.
  • Activităţile apostolice desfăşurate de către Surori în acest oraş sunt:
    • Educația copiilor înscriși în programul de tip after-school în cadrul Centrului de zi pentru copii școlari ”Speranța”.
    • Vizite la domiciliul persoanelor bolnave, vârstnice sau singure pentru a le oferi un sprijin spiritual și moral, fără nicio deosebire etnică sau religioasă.
    • Apostolatul rugăciunii, atât prin prezența lor în parohiile greco-catolice din Carei, cât și prin organizarea unor momente de rugăciune cu credincioșii și copiii de la Centru, cuprinzând în intențiile lor de rugăciune pe toţi aceia care le solicită ajutorul spiritual, dar şi toate nevoile Bisericii şi ale lumii întregi.
  • Sursa: surorile-cmd.ro

Parohia Greco-Catolică Sânandrei (Sînandrei), Timiş

Hram: Naşterea Maicii Domnului Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Parohia Greco-Catolică Baia Mare - Sfântul Anton de Padova, Maramureş

Hram: Sfântul Anton de Padova Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 10.00 / sărbători civile nelucrătoare: 10.00 / sărbători civile lucrătoare: 10.00, 18.00 / luni: 8.00 / marţi-miercuri: 18.00 / joi: 8.00 / vineri: 18.00 / sâmbătă: 8.00 / prima vineri din lună: 8.00, 18.00 IARNA: duminică: 10.00 / sărbători civile nelucrătoare: 10.00 / sărbători civile lucrătoare: 10.00, 17.00 / luni: 8.00 / marţi-miercuri: 17.00 / joi: 8.00 / vineri: 17.00 / sâmbătă: 8.00 / prima vineri din lună: 8.00, 17.00

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Parohia Greco-Catolică Oradea Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae

Parohia Greco-Catolică Sibiu I, Sibiu

Hram: Sfânta Ursula

Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Baziliene Baia Mare, Maramureş

Hram: Sfânta Maria Mănăstire de călugăriţe

Mănăstirea Greco-Catolică a Franciscanilor Minori Conventuali Oradea, Bihor

Hram: Maica Domnului În biserica mănăstirii se celebrează serviciile religioase ale parohiei Oradea ”Adormirea Maicii Domnului” (Franciscani). Mănăstire de călugări

Parohia Greco-Catolică Română East Chicago, SUA

PAROHIE ÎNCHISĂ.  Aici găsiţi ultimele informaţii înainte de a fi închisă.

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Grigorescu, Cluj-Napoca

Hram: Sfânta Fecioară Maria Sfânta Liturghie: duminică: 9.00, 11.00 şi 17.00 / sărbători în timpul săptămânii: 9.00 şi 17.00 / luni-sâmbătă: 8.00 şi 17.00