Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Maicii Domnului Carei, Satu Mare

• Hram: Maica Milostivirii
  • Mănăstire de călugăriţe
Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Maicii Domnului Carei, Satu Mare

• Comunitatea Surorilor CMD din orașul Carei a fost deschisă în anul 2006 la invitaţia Preasfinţiei Sale Virgil Bercea – Episcop de Oradea, adresată Congregației Surorilor Maicii Domnului (CMD) de a activa pe teritoriul Eparhiei Greco-Catolice pe care o păstoreşte. Astfel, Surorile au putut continua și întări mărturia de credință pe care Sr. Sofia Mureșan, Superioară generală a CMD între anii 1946-1993, a oferit-o Bisericii, Congregației şi comunităţii greco-catolice clandestine din Carei în perioada de domiciliu forțat petrecută în acest oraș, în vremurile de persecuție comunistă a Bisericii Române Unite (BRU).
  • La Carei este o mare deschidere spre apostolat, comunitatea locală, foarte diversificată, fiind caracterizată printr-un pluralism religios şi cultural. În slujirea lor zilnică, Surorile se străduiesc să fie un semn vizibil al prezenței Domnului în mijlocul credincioșilor și o mărturie vie de credință și speranță în parohiile greco-catolice din oraș.
  • Activităţile apostolice desfăşurate de către Surori în acest oraş sunt:
    • Educația copiilor înscriși în programul de tip after-school în cadrul Centrului de zi pentru copii școlari ”Speranța”.
    • Vizite la domiciliul persoanelor bolnave, vârstnice sau singure pentru a le oferi un sprijin spiritual și moral, fără nicio deosebire etnică sau religioasă.
    • Apostolatul rugăciunii, atât prin prezența lor în parohiile greco-catolice din Carei, cât și prin organizarea unor momente de rugăciune cu credincioșii și copiii de la Centru, cuprinzând în intențiile lor de rugăciune pe toţi aceia care le solicită ajutorul spiritual, dar şi toate nevoile Bisericii şi ale lumii întregi.
  • Sursa: surorile-cmd.ro

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit Adresa: Strada Petru Pavel Aron nr. 2, Blaj, judeţul Alba, cod poştal 515400

Parohia Greco-Catolică (Ucraineană) Sighetu Marmaţiei (Sighet), Maramureş

Hram: Acoperământul Maicii Domnului - 14 octombrie (rit vechi) Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.00

Parohia Greco-Catolică din Cluj I - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Hram: Schimbarea la Faţă Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.30, 10.30 şi 18.00 / luni-vineri: 9.00 şi 18.00 / sâmbătă: 9.00

Parohia Greco-Catolică Braşov I, Braşov

Hram: Sfântul Petru Sfânta Liturghie: duminică: 10.00, 12.00 (pentru copii şi tineri) / sărbători împărăteşti în timpul săptămânii: 10.00, 18.00 / sărbători ale sfinţilor în timpul săptămânii: 8.30, 18.00 / luni-sâmbătă: 8.30, 18.00 (excepţie în prima miercuri din lună, ora 18.00 - Sfântul Maslu în loc de Sfânta Liturghie)

Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti

Varianta originală: în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Parohia Greco-Catolică Timişoara VI, Timiş

Hram: Buna Vestire Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.30 / prima vineri din lună: 10.00

Parohia Greco-Catolică din Carei I, Satu Mare

Hram: Sfântul Apostol Andrei Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Parohia Greco-Catolică Sibiu I, Sibiu

Hram: Sfânta Ursula Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 9.30, 11.15, 18.00 / luni-sâmbătă: 7.00 şi 18.00

Misiunea Greco-Catolică ”Sf. Ioan Botezătorul” Tustin, California, SUA

Nume oficial: St. John the Baptist Romanian Catholic Mission Sfânta Liturghie: duminică: 10:00 a.m.

Parohia Greco-Catolică Română Dearborn, SUA

Nume oficial: St. Mary Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: duminică: 10:30 a.m.