Parohia Greco-Catolică Tăuţii Măgherăuş, Maramureş

Hramuri: Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril şi Adormirea Maicii Domnului

Transmisiune în direct (LIVE):

• Serviciile religioase greco-catolice se celebrează zilnic: o săptămână în biserica cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” din Tăuţi şi o săptămână în biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Măgherăuş, alternativ cu parohiile ortodoxe din localitate, în urma dreptului obţinut în instanţă de a celebra în cele două biserici greco-catolice vechi:
  • Duminică şi sărbători:
  • Luni-sâmbătă (zile lucrătoare):
    • 6.30 - Rozariul
  • În Postul Mare:
    • 18.00 - Calea Crucii
  • În Postul Adormirii Maicii Domnului:
    • 18.00 - Paraclisul Maicii Domnului

Biserica ”Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” Tăuţii de Jos

Biserica ”Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” Tăuţii Măgherăuş, Maramureş

Biserica ”Adormirea Maicii Domnului” Măgherăuş

Biserica ”Adormirea Maicii Domnului” Tăuţii Măgherăuş, Maramureş

• Oraşul Tăuţii Măgherăuş s-a format din mai multe localităţi printre care Tăuţii de Jos (cu parohie greco-catolică) şi Măgherăuş (cu filie / filială greco-catolică).
  • Ar fi greşit să afirmăm că evenimentele sociale din 1989 au trezit, odată cu libertatea de exprimare şi conştiinţa apartenenţei la Biserica Greco-Catolică în Tăuţii Măgherăuş. Această conştiinţă a existat tot timpul şi s-a dezvoltat în anii de prigoană prin practicarea credinţei în clandestinitate. O dovadă în acest sens este faptul că, imediat după revoluţie, în localitate exista un grup de credincioşi bine pregătiţi, care cunoşteau istoria, doctrina, ritul şi tradiţiile Bisericii Române Unite cu Roma. Liderul acestui grup, care forma nucleul noii comunităţi, a fost domnul Florian Săsăran, care printr-un apostolat neobosit, disponibilitate totală şi jertfă de sine a făcut posibilă reînfiiţarea cultului greco-catolic în Tăuţi.
  • Primul semn că bunul Dumnezeu îşi dorea păstori prezenţi şi activi în această ”vie” a fost prima Sfântă Liturghie, celebrată de către pr. protopop Albu Ioan Cristinel, în anul 1993, în biserica din Măgherăuş.
  • În anul 1995, comunitatea şi-a primit propriul păstor, în persoana părintelui Emil Gîrboan.
  • Astfel, sărbătoarea Botezului Domnului a devenit un praznic cu multiple semnificaţii pentru credincioşii de aici, deoarece pe data de 6 ianuarie 1995, capela amenajată în casa doamnei Silvia Popa, prin bunăvoinţa şi generozitatea credincioasei gazde, a fost inaugurată şi binecuvântată, devenind astfel primul locaş de cult al mirenilor greco-catolici din Tăuţii Măgherăuş.
  • După aproape doi ani, ca urmare a unui proces neplăcut, ca orice proces, dar absolut necesar datorită imposibilităţii de a avea un dialog constructiv cu partea ortodoxă, comunitatea greco-catolică a obţinut în instanţă dreptul de a-şi celebra oficiile religioase în cele două biserici greco-catolice vechi, din Tăuţi, respectiv Măgherăuş.
  • Aşadar, din toamna anului 1996, serviciile religioase greco-catolice se celebrează zilnic: o săptămână în biserica cu hramul ”Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril” din Tăuţi şi o săptămână în biserica ”Adormirea Maicii Domnului” din Măgherăuş, alternativ cu parohiile ortodoxe din localitate.
  • Sursa: episcopiamm.ro

Misiunea Greco-Catolică Română Paris, Franţa

Nume oficial: Mission Greco-Catholique Roumaine - Paroisse Saint-Georges / Misiunea Greco-Catolică Română - Parohia ”Sfântul Gheorghe”

Parohia Greco-Catolică Blaj I, Alba