Parohia Greco-Catolică Pomi, Satu Mare

• Hram: Naşterea Maicii Domnului

• Duminică şi sărbători:
  • 10.00 - Sfântul Rozariu
    • În Postul Mare, miercuri şi vineri:
    • 19.00 - Calea Crucii
      • În Postul Adormirii Maici Domnului:
      • 19.00 - Paraclisul Maicii Domnului

Biserica ”Naşterea Maicii Domnului”:

Biserica greco-catolică din Pomi, Satu Mare

• Parohia fost reînfiinţată după căderea regimului comunist, încercându-se recuperarea bisericii parohiale, fostă greco-catolică, deţinută de către parohia ortodoxă, fără sorţi de izbândă, fiind în proces la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO).
        • În luna septembrie 2019 s-a început construcţia unei noi biserici parohiale, din lemn.
        • Duminică, 8 septembrie 2020, biserica nouă de lemn a fost binecuvântată de către părintele protopop Ioan Sălăgean alături de un sobor de preoţi.
        • Începând din 11 octombrie 2020, prin decizie eparhială, parohia din Pomi este administrată de către pr. Mihai Horţ.
        • Sursa: episcopiamm.ro

1. Atașat aveți link ul cu noile informații despre parohia Pomi http://episcopiamm.ro/index.php/component/k2/item/1260-parohia-greco-catolica-pomi

RăspundețiȘtergere
        2. Lăudat sa fie Isus! Va trimit noi informații legate de parohia Pomi. http://episcopiamm.ro/index.php/stiri/episcopie/item/1372-hramul-si-binecuvantarea-bisericii-din-pomi

RăspundețiȘtergere
        3. Mulţumim părintelui Daniel-Dumitru Pop pentru informaţii şi fotografii.