Parohia Greco-Catolică Deseşti, Maramureş

• Hram: Duminica Tuturor Sfinţilor

Transmisiune în direct (LIVE):

• Duminică şi sărbători:
  • 16.00 - Vecernia
    • Zile lucrătoare (luni-sâmbătă):
    • În Postul Mare, marţi şi joi:
    • 18.00 - Calea Crucii
    • În Postul Adormirii Maicii Domnului, marţi şi joi:
    • 20.00 - Paraclisul Maicii Domnului

Biserica ”Duminica Tuturor Sfinţilor”:

Biserica greco-catolică Deseşti, Maramureş

• După căderea regimului comunist, parohia a fost reînființată în anul 1994.
    • Între anii 1994 și 2006, oficiile religioase s-au celebrat într-o casă privată.
    • În anul 2004 s-a sfințit locul pentru noua biserică parohială, acesta fiind donat de către familia Pop Gheorghe.
    • Biserica din lemn a fost construită în perioada 2005-2013.
    • În perioada 2006-2013, oficiile religioase s-au celebrat la subsolul bisericii.
    • Pe 18 august 2013, a avut loc sfinţirea bisericii. De la această dată, oficiile religioase se celebrează în biserică.
    • Sursa: episcopiamm.ro

Harta cu parohiile şi filiile (filialele) din România:

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Parohia Greco-Catolică Sibiu I - Sfânta Ursula, Sibiu

Hram: Sfânta Ursula

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric - Catedrala ”Schimbarea la Faţă”, Cluj-Napoca

Rugăciuni obişnuite

În numele Tatălui, și al Fiului, și al sfântului Spirit. Amin. Mărire Ţie, Dumnezeul nostru, mărire Ţie.

Mănăstirea Greco-Catolică Prislop, Maramureş

Hramuri: Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Andrei

Parohia Greco-Catolică ”Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” Satu Mare, Satu Mare

Hram: Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Parohia Greco-Catolică Blaj I - Catedrala ”Sfânta Treime”, Alba

Hram: Sfânta Treime

Mănăstirea Greco-Catolică (Sanctuar Arhiepiscopal Major) şi Casa Generală a Congregaţiei Surorilor Maicii Domnului Cluj-Napoca, Cluj

Hram: Naşterea Maicii Domnului

Parohia Greco-Catolică Sibiu III - Neprihănita Zămislire, Sibiu

Hram: Neprihănita Zămislire

Rugăciune la intrare în casă nouă

DUMNEZEULE, Mântuitorul nostru, care ai aflat a fi lucru vrednic a intra în casa lui Zahei, şi ai făcut mântuire lui şi la toată casa lui: Însuţi şi acum, pe cei care vor să locuiască în casa aceasta, şi prin noi nevrednicii, rugăciuni şi cereri aduc Ţie, păzeşte-i nevătămaţi de toată stricăciunea.  Binecuvintează şi şederea lor aici, şi viaţa lor fără primejdie păzeşte-o.  Că Ţie se cuvine toată mărirea, cinstea şi închinăciunea, împreună şi Părintelui Tău cel fără de început, şi preasfântului şi bunului şi de viaţă făcătorului Tău Spirit, acum, şi pururea, şi în vecii vecilor. Amin. Sursa:  Carte de rugăciuni şi învăţătură creştină , ediţie îngrijită de părintele Petru Gherman, tipărită cu încuviinţarea şi binecuvântarea Preasfinţiei Sale Episcop Vasile Cristea, Paris, 1976, retipărită în 1990 la Nyíregyháza.