Parohia Greco-Catolică Uileacu de Beiuş, Bihor

• Hram: Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Biserica ”Adormirea Maicii Domnului”:

• Adresa bisericii ortodoxe (fostă greco-catolică): Uileacu de Beiuş, cod poştal 417610
  • Se celebrează alternativ cu comunitatea ortodoxă.
  • Pagini: Biserici.org
  • Hartă: Google Maps
  • Lăcaş de cult sfinţit în anul: -
  • Foto: www.egco.ro, decembrie 2019
Biserica ortodoxă (fostă greco-catolică) Uileacu de Beiuş, Bihor

• Parohia a fost reînființată în anul 1995 de către preotul Sava Eugen, atunci protopop de Beiuș. Renașterea acestei comunități a fost supusă condițiilor similare biblice din Viflaim: răcoarea societății și lipsa unui imobil adecvat, dar și bucuria și entuziasmul enoriașilor greco-catolici. Celebrările liturgice s-au desfășurat inițial în casa unui credincios.
  • În 1997, comunitatea a fost încredințată păstoririi preotului Man Adrian, care prin dialog și rugăciuni a redobândit clădirea școlii vechi (proprietate inițială a parohiei) în care s-a amenajat o capelă destinată uzului liturgic.
  • Foto: www.egco.ro, noiembrie 2010
Capela greco-catolică Uileacu de Beiuş, Bihor, amenajată în clădirea şcolii vechi.
  • Din anul 2007 comunitatea a fost încredințată pastorației parohului actual, părintele Erdeli Ioan. Din dorința unei soluționări amiabile și unei împărtășiri comune a lăcașului divin în spirit de fraternitate creștină, de asemenea de a nu determina o mai profundă tensiune între comunități, Parohia Greco-Catolică, la îndemnul Preasfinției Sale Virgil Bercea, episcop greco-catolic de Oradea, prin parohul ei, a demarat un dialog cu reprezentanții ortodocși. În acest demers, desfășurat într-o atmosferă fraternă, alături de paroh a fost prezent și protopopul greco-catolic de Beiuș, părintele Zima Zorel, iar la întâlnirea finală chiar și părintele vicar general, Vătămănelu Mihai, respectiv cel al preoților, Chifor Antoniu.
  • Duminică, 8 decembrie 2019, părintele paroh Erdeli a celebrat Sfânta Liturghie greco-catolică în biserică după 71 de ani de la confiscarea ei. La acest moment au fost alături de dânsul și comunitatea binecuvântată, părintele Vătămănelu Mihai și părintele Zima Zorel. Aici se va celebra alternativ alături de fraţii ortodocşi.
  • Sursa: egco.ro

Parohia Greco-Catolică Blaj I - Catedrala ”Sfânta Treime”, Alba

Hram: Sfânta Treime

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca