Parohia Greco-Catolică (Ucraineană) Teceu Mic, Maramureş

• Hram: Sfântul Mucenic Gheorghe
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Biserica ”Sfântul Mucenic Gheorghe”:

Biserica greco-catolică Teceu Mic, Maramureş

• Biserică zidită din cărămidă. Construcţia a început în anul 1985 de către pr. Vasile Godenciuc, a durat până în anul 1992 şi a fost sub formă de capelă, deoarece regimul ateu comunist nu permitea construirea de biserici (era perioada când multe biserici au fost dărâmate).
  • În anul 1994 au fost reluate lucrările de construcţie de către pr. Iura Godenciuc, fratele părintelui Vasile. Au fost construite: pronaosul, turnul bisericii şi s-a cumpărat un clopot, s-a pus pardoseală de scândură de brad, precum şi tencuielile interioare şi exterioare.
  • Din 20 septembrie 1998 a fost numit paroh, părintele Paul-Ioan Almasi.
  • La inundaţia din 3-5 noiembrie 1998 când râul Tisa s-a revărsat producând pagube imense localităţii, şi clădirea bisericii a fost afectată.
  • Din lipsă de fonduri, de abia în toamna anului 1999 au început lucrările de reparaţii. De asemenea s-a construit balconul (corul) cât şi scările de acces la balcon, s-a pus pardoseală de gresie şi s-a adăugat la clădirea bisericii, sacristia.
  • În primăvara anului 2001 biserica a fost din nou afectată de revărsarea râului Tisa, dar neavând fonduri, nu s-au făcut niciun fel de reparaţii.
  • De abia în toamna anului 2009 prin bunăvoinţa şi cu ajutorul câtorva binefăcători din afara ţării, s-au renovat pereţii interiori şi s-a aplicat izolaţia termică.
  • Biserica nu are iconostas.
  • Sursa: vicgrcatucr.ro

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit