Parohia Greco-Catolică (Ucraineană) Teceu Mic, Maramureş

• Hram: Sfântul Mucenic Gheorghe
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Biserica ”Sfântul Mucenic Gheorghe”:

Biserica greco-catolică Teceu Mic, Maramureş

• Biserică zidită din cărămidă. Construcţia a început în anul 1985 de către pr. Vasile Godenciuc, a durat până în anul 1992 şi a fost sub formă de capelă, deoarece regimul ateu comunist nu permitea construirea de biserici (era perioada când multe biserici au fost dărâmate).
  • În anul 1994 au fost reluate lucrările de construcţie de către pr. Iura Godenciuc, fratele părintelui Vasile. Au fost construite: pronaosul, turnul bisericii şi s-a cumpărat un clopot, s-a pus pardoseală de scândură de brad, precum şi tencuielile interioare şi exterioare.
  • Din 20 septembrie 1998 a fost numit paroh, părintele Paul-Ioan Almasi.
  • La inundaţia din 3-5 noiembrie 1998 când râul Tisa s-a revărsat producând pagube imense localităţii, şi clădirea bisericii a fost afectată.
  • Din lipsă de fonduri, de abia în toamna anului 1999 au început lucrările de reparaţii. De asemenea s-a construit balconul (corul) cât şi scările de acces la balcon, s-a pus pardoseală de gresie şi s-a adăugat la clădirea bisericii, sacristia.
  • În primăvara anului 2001 biserica a fost din nou afectată de revărsarea râului Tisa, dar neavând fonduri, nu s-au făcut niciun fel de reparaţii.
  • De abia în toamna anului 2009 prin bunăvoinţa şi cu ajutorul câtorva binefăcători din afara ţării, s-au renovat pereţii interiori şi s-a aplicat izolaţia termică.
  • Biserica nu are iconostas.
  • Sursa: vicgrcatucr.ro

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit Adresa: Strada Petru Pavel Aron nr. 2, Blaj, judeţul Alba, cod poştal 515400

Parohia Greco-Catolică din Cluj I - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Hram: Schimbarea la Faţă Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.30, 10.30 şi 18.00 / luni-vineri: 9.00 şi 18.00 / sâmbătă: 9.00

Şematismul clerului Arhidiecezei Mitropolitane Greco-Catolice Române de Alba Iulia şi Făgăraş pe anul 1937

Varianta în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti

Varianta originală: în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Parohia Greco-Catolică Blaj I, Alba

Hram: Sfânta Treime Aici se celebrează şi oficiile religioase ale Parohiei Blaj Veza Sfânta Liturghie: VARA: duminică şi sărbători: 10.00 şi 18.00 / luni-vineri: 8.00 şi 18.00 / sâmbătă: 8.00; IARNA: duminică şi sărbători: 10.00 şi 17.00 / luni-vineri: 8.00 şi 17.00 / sâmbătă: 8.00. În ajunul sărbătorilor (seara) şi sâmbătă seara se celebrează Vecernia în loc de Sfânta Liturghie

Parohia Greco-Catolică Română Canton, SUA

Nume oficial: St. George Romanian Catholic Cathedral Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 9:00 a.m. / IARNA: duminică: 10:00 a.m.

Parohia Greco-Catolică Vintere, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00

Parohia Greco-Catolică Română East Chicago, SUA

PAROHIE ÎNCHISĂ Mai jos găsiţi ultimele informaţii înainte de a fi închisă.  Nume oficial: St. Nicholas Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: -