Parohia Greco-Catolică Oradea (limba maghiară), Bihor / Nagyvárad Magyar Görög Katolikus Parókia

• Hram: Pogorârea Sfântului Spirit
  • Sfânta Liturghie: a doua şi ultima duminică din lună: 16.00 (iarna) şi 17.00 (vara) / prima zi de Paşti, prima zi de Crăciun şi în sărbătorile mari: 12.00

Capela ”Pogorârea Sfântului Spirit”:

Capela Seminarului Teologic Greco-Catolic din Oradea, Bihor,
în care se desfăşoară serviciile religioase ale Parohiei maghiare Olosig III.

• A doua şi ultima duminică din lună:
    • 16.00 (iarna) - Sfânta Liturghie
    • 17.00 (vara) - Sfânta Liturghie
  • În prima zi de Paşti, prima zi de Crăciun şi în sărbătorile mari:
  • În a doua zi de Rusalii se celebrează hramul parohiei:
    • începând cu ora 17.00

• 1828 - Parohia apare şi în Şematismul Diecezei de Oradea din acel an, limba fiind ruteană şi maghiară.
  • 2011 - Anul reînfiinţării parohiei după căderea comunismului.
  • 2018 - Parohia şi-a schimbat numele din Oradea Olosig III (Parohia maghiară) în Oradea (limba maghiară).
  • Sursa: Pr. Cristian Ştefan Vadas şi egco.ro

1. Mulţumim părintelui Cristian Ştefan Vadas pentru acordul datelor personale (telefon, e-mail) şi pentru informaţii.

RăspundețiȘtergere

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit Adresa: Strada Petru Pavel Aron nr. 2, Blaj, judeţul Alba, cod poştal 515400

Parohia Greco-Catolică din Cluj I - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Hram: Schimbarea la Faţă Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.30, 10.30 şi 18.00 / luni-vineri: 9.00 şi 18.00 / sâmbătă: 9.00

Parohia Greco-Catolică (Ucraineană) Sighetu Marmaţiei (Sighet), Maramureş

Hram: Acoperământul Maicii Domnului - 14 octombrie (rit vechi) Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.00

Parohia Greco-Catolică Timişoara VI, Timiş

Hram: Buna Vestire Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.30 / prima vineri din lună: 10.00

Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti

Varianta originală: în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Misiunea Greco-Catolică ”Sf. Ioan Botezătorul” Tustin, California, SUA

Nume oficial: St. John the Baptist Romanian Catholic Mission Sfânta Liturghie: duminică: 10:00 a.m.

Parohia Greco-Catolică Română Dearborn, SUA

Nume oficial: St. Mary Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: duminică: 10:30 a.m.

Parohia Greco-Catolică Română Canton, SUA

Nume oficial: St. George Romanian Catholic Cathedral Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 9:00 a.m. / IARNA: duminică: 10:00 a.m.

Parohia Greco-Catolică din Carei I, Satu Mare

Hram: Sfântul Apostol Andrei Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Parohia Greco-Catolică Oradea Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae Sfânta Liturghie: duminică: 8.00, 10.00, 12.00 - pentru copii (în vacanţele şcolare nu se celebrează), 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / sărbători peste săptămână: 8.00, 10.00, 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / luni-sâmbătă: 8.00, 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară)