Parohia Greco-Catolică Şanţ, Bistriţa-Năsăud

• Hram: Intrarea în Templu a Maicii Domnului

Transmisiune în direct (LIVE):

Biserica ”Intrarea în Templu a Maicii Domnului”:

Biserica greco-catolică Şanţ, Bistriţa-Năsăud

• În anul 1948 existau în localitatea Şanţ două biserici greco-catolice și peste 2000 de credincioși români uniți.
  • Comunitatea renăscută după 1989 a avut visul construirii unei noi biserici, devenit realizabil când Primăria Șanț a alocat pentru acest proiect un teren ce aparținuse unui vrednic înaintaș, pr. Pamfiliu Grapini, preotul greco-catolic ctitor al fostei biserici parohiale din apropiere.
  • După ce, în 2012, s-a binecuvântat piatra de temelie pentru noul locaș de cult, în toamna anului 2013 au început lucrările de construcție.
  • După şapte ani de efort, nu fără piedici și încercări, dar cu mare dăruire sufletească, efort și disponibilitate, prin efortul credincioșilor, al autorităților locale și al unor asociații din străinătate, pe colina din localitatea de la poalele Munților Rodnei noua biserică aștepta momentul binecuvântării.
  • Duminică, 20 octombrie 2019, s-a făcut ceremonia consacrării altarului, sfințirea interioară și exterioară a sfântului locaș de către PS Florentin Crihălmeanu. În masa altarului au fost depuse moaștele Fericitului Iuliu Hossu, Episcop martir pentru credință.
  • Sursa: catholica.ro via eparhiaclujgherla.ro

Harta cu parohiile şi filiile (filialele) din România:

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Parohia Greco-Catolică Mănăstirea, Maramureş

Hram: Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric - Catedrala ”Schimbarea la Faţă”, Cluj-Napoca

Parohia Greco-Catolică ”Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril” Satu Mare, Satu Mare

Hram: Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril

Parohia Greco-Catolică Şişeşti, Maramureş

Hram: Adormirea Maicii Domnului

Parohia Greco-Catolică Oradea - Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae