Parohia Greco-Catolică Şanţ, Bistriţa-Năsăud

• Hram: Intrarea în Templu a Maicii Domnului
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Biserica ”Intrarea în Templu a Maicii Domnului”:

Biserica greco-catolică Şanţ, Bistriţa-Năsăud

• În anul 1948 existau în localitatea Şanţ două biserici greco-catolice și peste 2000 de credincioși români uniți.
  • Comunitatea renăscută după 1989 a avut visul construirii unei noi biserici, devenit realizabil când Primăria Șanț a alocat pentru acest proiect un teren ce aparținuse unui vrednic înaintaș, pr. Pamfiliu Grapini, preotul greco-catolic ctitor al fostei biserici parohiale din apropiere.
  • După ce, în 2012, s-a binecuvântat piatra de temelie pentru noul locaș de cult, în toamna anului 2013 au început lucrările de construcție.
  • După 7 ani de efort, nu fără piedici și încercări, dar cu mare dăruire sufletească, efort și disponibilitate, prin efortul credincioșilor, al autorităților locale și al unor asociații din străinătate, pe colina din localitatea de la poalele Munților Rodnei noua biserică aștepta momentul binecuvântării.
  • Duminică, 20 octombrie 2019, s-a făcut ceremonia consacrării altarului, sfințirea interioară și exterioară a sfântului locaș de către PS Florentin Crihălmeanu. În masa altarului au fost depuse moaștele Fericitului Iuliu Hossu, Episcop martir pentru credință.
  • Sursa: catholica.ro via eparhiaclujgherla.ro

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit