Parohia Greco-Catolică Română Linz, Austria

• Hram: Sfântul Vincențiu de Paul
  • Sfânta Liturghie: a doua şi a patra duminică din lună: 15.30
  • Jurisdicţie: Ordinariatul pentru credincioșii Bisericilor Catolice Orientale din Austria
  • Preot: Gheorghiță Dobrică
    • Telefon mobil: 0043-676.536.23.85
    • E-mail: dobrica_gheorghita@yahoo.de
  • Web: http://www.bru-austria.at/
  • Reţele sociale: Facebook
  • Bloguri: -

Biserica Surorilor Sfântului Vincențiu de Paul (Barmherzigen Schwestern):

Kirche der Barmherzigen Schwestern Linz, Austria

• A doua şi a patra duminică din lună:

• Duminică, 29 mai 2016, în biserica surorilor vincentine din Linz, a fost celebrată prima Sfântă Liturghie pentru creștinii greco-catolici din Linz.
  • La celebrare au luat parte MM. Lic. Yuriy Kolasa, vicarul general pentru creștinii greco-catolici din Austria, Prof. Dr. Laszlo Vencser, reprezentantul episcopiei din Linz și directorul național pentru pastorala comunităților catolice de limbă străină, EK. Mag. Vasile Luțai, rectorul misiunii greco-catolice române din Viena, părintele Franz Gruber, spiritualul surorilor vincentine și Dr. Gheorghiță Dobrică, preotul noii comunități, surorile din ordinul vincentin și 30 de persoane din noua comunitate.
  • Prin prezența și aportul participanților, al bisericii vii la Sfânta Liturghie, am reușit să punem bazele unei comunități de credință, căreia îi dorim să crească și să reflecte în ea dragostea lui Dumnezeu pentru oameni.
  • Pentru ca acest proiect să aibă continuitate, ne încredințăm Domnului Nostru Isus Cristos, Maicii sale și rugăciunilor tuturor bărbaților, femeilor și copiilor comunității. Vă mulțumesc din suflet pentru participare și vă aștept cu drag să participați la următoarele Sfinte Liturghii. Bunul Dumnezeu să vă ocrotească!
  • Sursa: Pr. Dr. Gheorghiță Dobrică - www.bru-austria.at

1. Mulțumim părintelui Gheorghiță Dobrică pentru informațiile oferite.

RăspundețiȘtergere
  2. Mulţumim părintelui Gheorghiță Dobrică pentru acordul datelor personale (telefon şi e-mail).

RăspundețiȘtergere

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit Adresa: Strada Petru Pavel Aron nr. 2, Blaj, judeţul Alba, cod poştal 515400

Parohia Greco-Catolică din Cluj I - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Hram: Schimbarea la Faţă Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.30, 10.30 şi 18.00 / luni-vineri: 9.00 şi 18.00 / sâmbătă: 9.00

Parohia Greco-Catolică (Ucraineană) Sighetu Marmaţiei (Sighet), Maramureş

Hram: Acoperământul Maicii Domnului - 14 octombrie (rit vechi) Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.00

Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti

Varianta originală: în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Parohia Greco-Catolică Timişoara VI, Timiş

Hram: Buna Vestire Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.30 / prima vineri din lună: 10.00

Misiunea Greco-Catolică ”Sf. Ioan Botezătorul” Tustin, California, SUA

Nume oficial: St. John the Baptist Romanian Catholic Mission Sfânta Liturghie: duminică: 10:00 a.m.

Parohia Greco-Catolică Română Dearborn, SUA

Nume oficial: St. Mary Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: duminică: 10:30 a.m.

Parohia Greco-Catolică Română Canton, SUA

Nume oficial: St. George Romanian Catholic Cathedral Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 9:00 a.m. / IARNA: duminică: 10:00 a.m.

Parohia Greco-Catolică din Carei I, Satu Mare

Hram: Sfântul Apostol Andrei Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Parohia Greco-Catolică Oradea Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae Sfânta Liturghie: duminică: 8.00, 10.00, 12.00 - pentru copii (în vacanţele şcolare nu se celebrează), 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / sărbători peste săptămână: 8.00, 10.00, 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / luni-sâmbătă: 8.00, 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară)