A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Comunităţi din străinătate (în ordine alfabetică):

Parohia Greco-Catolică Română Linz, Austria

• Hram: Sfântul Vincențiu de Paul
  • Sfânta Liturghie: a doua şi a patra duminică din lună: 15.30
  • Jurisdicţie: Ordinariatul pentru credincioșii Bisericilor Catolice Orientale din Austria
  • Preot: Gheorghiță Dobrică
    • Telefon mobil: 0043-676.536.23.85
    • E-mail: dobrica_gheorghita@yahoo.de
  • Web: http://www.bru-austria.at/
  • Reţele sociale: Facebook
  • Bloguri: -

Biserica Surorilor Sfântului Vincențiu de Paul (Barmherzigen Schwestern):

Kirche der Barmherzigen Schwestern Linz, Austria

• A doua şi a patra duminică din lună:

• Duminică, 29 mai 2016, în biserica surorilor vincentine din Linz, a fost celebrată prima Sfântă Liturghie pentru creștinii greco-catolici din Linz.
  • La celebrare au luat parte MM. Lic. Yuriy Kolasa, vicarul general pentru creștinii greco-catolici din Austria, Prof. Dr. Laszlo Vencser, reprezentantul episcopiei din Linz și directorul național pentru pastorala comunităților catolice de limbă străină, EK. Mag. Vasile Luțai, rectorul misiunii greco-catolice române din Viena, părintele Franz Gruber, spiritualul surorilor vincentine și Dr. Gheorghiță Dobrică, preotul noii comunități, surorile din ordinul vincentin și 30 de persoane din noua comunitate.
  • Prin prezența și aportul participanților, al bisericii vii la Sfânta Liturghie, am reușit să punem bazele unei comunități de credință, căreia îi dorim să crească și să reflecte în ea dragostea lui Dumnezeu pentru oameni.
  • Pentru ca acest proiect să aibă continuitate, ne încredințăm Domnului Nostru Isus Cristos, Maicii sale și rugăciunilor tuturor bărbaților, femeilor și copiilor comunității. Vă mulțumesc din suflet pentru participare și vă aștept cu drag să participați la următoarele Sfinte Liturghii. Bunul Dumnezeu să vă ocrotească!
  • Sursa: Pr. Dr. Gheorghiță Dobrică - www.bru-austria.at
  • 13 martie 2018 - Comuniune în slujire și jubileu preoțesc la Linz (bru.ro)

2 comentarii:

1. Mulțumim părintelui Gheorghiță Dobrică pentru informațiile oferite.

RăspundețiȘtergere
  2. Mulţumim părintelui Gheorghiță Dobrică pentru acordul datelor personale (telefon şi e-mail).

RăspundețiȘtergere

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.