Parohia Greco-Catolică Română Linz, Austria

Hram: Sfântul Vincențiu de Paul

Transmisiune în direct (LIVE):

• A doua duminică din lună:
  • A patra duminică din lună:

Biserica Surorilor Sfântului Vincențiu de Paul (Barmherzigen Schwestern):

Kirche der Barmherzigen Schwestern Linz, Austria

• Duminică, 29 mai 2016, în biserica surorilor vincentine din Linz, a fost celebrată prima Sfântă Liturghie pentru creștinii greco-catolici din Linz.
  • La celebrare au luat parte MM. Lic. Yuriy Kolasa, vicarul general pentru creștinii greco-catolici din Austria, Prof. Dr. Laszlo Vencser, reprezentantul episcopiei din Linz și directorul național pentru pastorala comunităților catolice de limbă străină, EK. Mag. Vasile Luțai, rectorul misiunii greco-catolice române din Viena, părintele Franz Gruber, spiritualul surorilor vincentine și Dr. Gheorghiță Dobrică, preotul noii comunități, surorile din ordinul vincentin și 30 de persoane din noua comunitate.
  • Prin prezența și aportul participanților, al bisericii vii la Sfânta Liturghie, am reușit să punem bazele unei comunități de credință, căreia îi dorim să crească și să reflecte în ea dragostea lui Dumnezeu pentru oameni.
  • Pentru ca acest proiect să aibă continuitate, ne încredințăm Domnului Nostru Isus Cristos, Maicii sale și rugăciunilor tuturor bărbaților, femeilor și copiilor comunității. Vă mulțumesc din suflet pentru participare și vă aștept cu drag să participați la următoarele Sfinte Liturghii. Bunul Dumnezeu să vă ocrotească!
  • Sursa: Pr. Dr. Gheorghiță Dobrică - www.bru-austria.at

Harta cu parohiile şi comunităţile din străinătate (diasporă):

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

1. Mulțumim părintelui Gheorghiță Dobrică pentru informațiile oferite.

RăspundețiȘtergere
  2. Mulţumim părintelui Gheorghiță Dobrică pentru acordul datelor personale (telefon şi e-mail).

RăspundețiȘtergere

Parohia Greco-Catolică Sânandrei (Sînandrei), Timiş

Hram: Naşterea Maicii Domnului Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Parohia Greco-Catolică Baia Mare - Sfântul Anton de Padova, Maramureş

Hram: Sfântul Anton de Padova Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 10.00 / sărbători civile nelucrătoare: 10.00 / sărbători civile lucrătoare: 10.00, 18.00 / luni: 8.00 / marţi-miercuri: 18.00 / joi: 8.00 / vineri: 18.00 / sâmbătă: 8.00 / prima vineri din lună: 8.00, 18.00 IARNA: duminică: 10.00 / sărbători civile nelucrătoare: 10.00 / sărbători civile lucrătoare: 10.00, 17.00 / luni: 8.00 / marţi-miercuri: 17.00 / joi: 8.00 / vineri: 17.00 / sâmbătă: 8.00 / prima vineri din lună: 8.00, 17.00

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Parohia Greco-Catolică Oradea Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae

Parohia Greco-Catolică Sibiu I, Sibiu

Hram: Sfânta Ursula

Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Baziliene Baia Mare, Maramureş

Hram: Sfânta Maria Mănăstire de călugăriţe

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Grigorescu, Cluj-Napoca

Hram: Sfânta Fecioară Maria Sfânta Liturghie: duminică: 9.00, 11.00 şi 17.00 / sărbători în timpul săptămânii: 9.00 şi 17.00 / luni-sâmbătă: 8.00 şi 17.00

Mănăstirea Greco-Catolică a Franciscanilor Minori Conventuali Oradea, Bihor

Hram: Maica Domnului În biserica mănăstirii se celebrează serviciile religioase ale parohiei Oradea ”Adormirea Maicii Domnului” (Franciscani). Mănăstire de călugări

Parohia Greco-Catolică Română East Chicago, SUA

PAROHIE ÎNCHISĂ.  Aici găsiţi ultimele informaţii înainte de a fi închisă.