Parohia Greco-Catolică Ocna Mureş, Alba

• Joi:
        • Vineri:
        • 9.00 - Sfânta Liturghie

Biserica ”Sfântul Ierarh Nicolae” şi ”Intrarea în Templu a Maicii Domnului”:

Biserica greco-catolică Ocna Mureş, Mureş

• Titulatura oficială: Parohia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, Ocna Mureş. Biserica Protopopială - Sediul Protopopiatului Ocna Mureş

1. Mulţumim părintelui Alexandru Florin Biriş pentru informaţiile oferite.

Răspunsuri
            1. Dupa ani de zile de oficiere a slujbelor in piata de legume si ulterior in cadrul Casei de Cultura, parintele paroh Tirziu Iacob alaturi de parintele Ioan Turcu au reusit retrocedarea bisericii din Ocna Mures. Nu o sa uit niciodata cand de boboteaza o credincioasa mi-aoferit o FISA de 5 lei si parintele Tirziu m-a mustrat astefel: ' noi suntem in slujba comunitatii, nu comunitatea in slujba noastra'.
              Luptator si martir, pretul Tirziu Iacob a fost si va fii un simbol de verticalitate , un stalp pentru biserica Greco Catolica si un exemplu de credinta.
              Ar fii minunat daca domnul Biris confirma adevarul despre cel ce a girat odata pentru cel ce aste acum. Laudat fie numele Domnului!

Ștergere
          2. Dupa ani de zile de oficiere a slujbelor in piata sau in cadrul Casei de cultura, parintele Tarziu Iacob a reusit retrocedarea bisericii Greco Catolice din Ocna Mures. Adevarati martiri sunt eclipsati de epigonii actuali. Domnule Biris, este in pacat a omite sau a ignora meritele celor care v-au ajutat total dezinteresat. Este o mandrie a continua efortul si sacrificiul aceliui om care a girat pentru dumneavoastra. Succes

RăspundețiȘtergere
          3. Străbunicul meu a fost Preot Protopop Aurel Pop, arestat în 1948 de securitate și obligat să părăsească Ocna Mureș după 8 luni de închisoare, pentru că nu a acceptat să treacă la ortodoxie și să-și lepede religia, chiar și sub tortura. A slujit parohia, in aceasta biserică.