Parohia Greco-Catolică Ocna Mureş, Alba

 • Hramuri: Sfântul Ierarh Nicolae şi Intrarea în Templu a Maicii Domnului

Transmisiune în direct (LIVE):

 • -

Program liturgic:

 • Duminică:
 • 10.00 - Sfânta Liturghie
  • Marţi:
  • 9.00 - Sfânta Liturghie
   • Joi:
   • 9.00 - Sfânta Liturghie
    • Vineri:
    • 9.00 - Sfânta Liturghie

     Program pastoral:

     • -

     Biserica ”Sfântul Ierarh Nicolae” şi ”Intrarea în Templu a Maicii Domnului”:

     Biserica greco-catolică Ocna Mureş, Mureş

     Albume foto:

     • -

     Materiale video:

     • -

     Diverse:

     • Titulatura oficială: Parohia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, Ocna Mureş. Biserica Protopopială - Sediul Protopopiatului Ocna Mureş

     Scurt istoric:

     Ştiri şi evenimente:     Harta cu parohiile şi filiile (filialele) din România:


     Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

     Comentarii

     1. Mulţumim părintelui Alexandru Florin Biriş pentru informaţiile oferite.

      RăspundețiȘtergere
      Răspunsuri
      1. Dupa ani de zile de oficiere a slujbelor in piata de legume si ulterior in cadrul Casei de Cultura, parintele paroh Tirziu Iacob alaturi de parintele Ioan Turcu au reusit retrocedarea bisericii din Ocna Mures. Nu o sa uit niciodata cand de boboteaza o credincioasa mi-aoferit o FISA de 5 lei si parintele Tirziu m-a mustrat astefel: ' noi suntem in slujba comunitatii, nu comunitatea in slujba noastra'.
       Luptator si martir, pretul Tirziu Iacob a fost si va fii un simbol de verticalitate , un stalp pentru biserica Greco Catolica si un exemplu de credinta.
       Ar fii minunat daca domnul Biris confirma adevarul despre cel ce a girat odata pentru cel ce aste acum. Laudat fie numele Domnului!

       Ștergere
     2. Dupa ani de zile de oficiere a slujbelor in piata sau in cadrul Casei de cultura, parintele Tarziu Iacob a reusit retrocedarea bisericii Greco Catolice din Ocna Mures. Adevarati martiri sunt eclipsati de epigonii actuali. Domnule Biris, este in pacat a omite sau a ignora meritele celor care v-au ajutat total dezinteresat. Este o mandrie a continua efortul si sacrificiul aceliui om care a girat pentru dumneavoastra. Succes

      RăspundețiȘtergere
     3. Străbunicul meu a fost Preot Protopop Aurel Pop, arestat în 1948 de securitate și obligat să părăsească Ocna Mureș după 8 luni de închisoare, pentru că nu a acceptat să treacă la ortodoxie și să-și lepede religia, chiar și sub tortura. A slujit parohia, in aceasta biserică.

      RăspundețiȘtergere

     Trimiteți un comentariu