Parohia Greco-Catolică Luduş, Mureş

• Hram: Sfântul Apostol Petru
  • Sfânta Liturghie: zilnic: 9.30 (orarul suferă permanent modificări în funcţie de perioada liturgică şi de diferitele acţiuni ale parohiei. Din acest motiv anunţăm programul săptămânal)

Biserica ”Sfântul Apostol Petru”:

Biserica greco-catolică Luduş, Mureş

• Zilnic:
  • Orarul suferă permanent modificări în funcţie de perioada liturgică şi de diferitele acţiuni ale parohiei. Din acest motiv anunţăm programul săptămânal.

• 6 octombrie 1996 - A fost sfinţită biserica ”Sfântul Petru” din Luduș.
  • Sursa: Pr. Valer Sorin Russu

1. Multumim părintelui Sorin Russu pentru informatiile oferite.

2. Bună ziua,
    caut fotografie sau orice tip de imagine cu vechea biserică de la Chimitelnic/Cipăieni, dărâmată în 1924. Ați putea să mă ajutați în această privință?
    Cu mii de mulțumiri,
    Vincze Zoltan

RăspundețiȘtergere
  3. Buna ziua. Ne interesam si va anuntam cat de curand posibil. O zi placuta.

RăspundețiȘtergere
  4. (Cu reflex întârziat, însă) vă mulțumesc frumos!

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit Adresa: Strada Petru Pavel Aron nr. 2, Blaj, judeţul Alba, cod poştal 515400

Parohia Greco-Catolică din Cluj I - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Hram: Schimbarea la Faţă Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.30, 10.30 şi 18.00 / luni-vineri: 9.00 şi 18.00 / sâmbătă: 9.00

Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti

Varianta originală: în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Parohia Greco-Catolică (Ucraineană) Sighetu Marmaţiei (Sighet), Maramureş

Hram: Acoperământul Maicii Domnului - 14 octombrie (rit vechi) Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.00

Parohia Greco-Catolică Braşov I, Braşov

Hram: Sfântul Petru Sfânta Liturghie: duminică: 10.00, 12.00 (pentru copii şi tineri) / sărbători împărăteşti în timpul săptămânii: 10.00, 18.00 / sărbători ale sfinţilor în timpul săptămânii: 8.30, 18.00 / luni-sâmbătă: 8.30, 18.00 (excepţie în prima miercuri din lună, ora 18.00 - Sfântul Maslu în loc de Sfânta Liturghie)

Parohia Greco-Catolică Timişoara VI, Timiş

Hram: Buna Vestire Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.30 / prima vineri din lună: 10.00

Misiunea Greco-Catolică ”Sf. Ioan Botezătorul” Tustin, California, SUA

Nume oficial: St. John the Baptist Romanian Catholic Mission Sfânta Liturghie: duminică: 10:00 a.m.

Parohia Greco-Catolică Română Dearborn, SUA

Nume oficial: St. Mary Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: duminică: 10:30 a.m.

Parohia Greco-Catolică din Carei I, Satu Mare

Hram: Sfântul Apostol Andrei Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Parohia Greco-Catolică Oradea Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae Sfânta Liturghie: duminică: 8.00, 10.00, 12.00 - pentru copii (în vacanţele şcolare nu se celebrează), 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / sărbători peste săptămână: 8.00, 10.00, 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / luni-sâmbătă: 8.00, 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară)