Parohia Greco-Catolică Lechinţa, Mureş

Hram: Naşterea Maicii Domnului

Biserica ”Naşterea Maicii Domnului”:

Biserica greco-catolică Lechinţa, Mureş

• Nu există un orar liturgic stabil.

• În anul 1948, Biserica Greco-Catolică a fost desfiinţată în mod abuziv, toate bunurile şi proprietăţile fiind înstrăinate, iar episcopii, călugării, preoţii şi credincioşii fiind închişi sau persecutaţi. Totuşi, Biserica a rezistat, mulţi preoţi pregătindu-se şi învăţând în mare secret cu viitorul cardinal Alexandru Todea. Este şi cazul părintelui Vasile Maier, care a devenit preot greco-catolic la Lechinţa, după căderea regimului comunist în 1989.
  • Din 1990 până în 1998, slujbele religioase s-au ţinut în casa părintelui Maier, preotul ortodox din localitate refuzând să restituie fostul lăcaş de cult greco-catolic cu hramul ”Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril”.
  • Părintele Vasile a fost un preot foarte bun, care ajuta oamenii şi înţelegea lumea.
  • Parohia greco-catolică din Lechinţa, judeţul Mureş, a fost reconstituită oficial în anul 1998 de către părintele Vasile Maier, cu sprijinul Protopopiatului Luduş. De menționat rolul important al părintelui Octavian Russu, protopop de Luduș, și al părintelui Sorin Russu la ctitorirea noii biserici parohiale din curtea părintelui Maier, care a fost sfinţită în acelaşi an.
  • În anul 2010 părintele Vasile Maier a trecut în eternitate, iar parohia nu a mai avut preot stabil, slujbele fiind oficiate de către preoţii din Protopopiatul Luduş.
  • În 2012, paroh a fost numit părintele Fancsali Samuel, pentru o scurtă perioadă de timp, iar parohia a trecut la Protopopiatul Iernut. După plecarea părintelui în străinătate, slujbele au fost oficiate de preoţi aparţinând de Protopopiatul Iernut.
  • Din 2012 până în prezent, parohia nu are un preot paroh stabil.
  • Preoții care slujesc acum în Parohia Lechinţa sunt: părintele protopop Alexandru Lobonţiu, părintele Vasile Iagăr din Iernut şi părintele Horia Bârsan din Lăscud.
  • Sursa: Denisa Stăncuţa Ciaclan

Misiunea Greco-Catolică Română Paris, Franţa

Nume oficial: Mission Greco-Catholique Roumaine - Paroisse Saint-Georges / Misiunea Greco-Catolică Română - Parohia ”Sfântul Gheorghe”

Mănăstirea Greco-Catolică Visuia, Bistriţa-Năsăud