A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Comunităţi din străinătate (în ordine alfabetică):

Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Baziliene Gherla, Cluj

• Hram: Buna Vestire
  • Mănăstire de călugăriţe
Mănăstirea Greco-Catolică ”Buna Vestire” a Surorilor Baziliene, Gherla, Cluj

• Oraşul Gherla, primul sediu eparhial între 1853-1930, este şi locul înfiinţării primei comunităţi de surori baziliene, din sânul Bisericii Greco-Catolice Române Unite cu Roma, în anul 1946, de către Maica Ana Fekete, mărturisitoare a credinţei în închisorile comuniste. Comunitatea abia fondată a trecut apoi prin perioada de persecuţie, întărindu-şi rândurile şi mărturisindu-şi cu tărie credinţa în ciuda vitregiei vremurilor.
  • Mai târziu, în anul 2001, s-a cumpărat casa din Gherla (str. Ştefan cel Mare, nr. 32) – actuala Mănăstire ”Buna Vestire”.
  • Din anul 2003 construcţia a fost extinsă, astfel încât în 24 martie 2005 (seara dinaintea hramului), PS Florentin a sfinţit noua capelă a mănăstirii.
  • Lucrările de renovare şi de mansardare au continuat până în anul 2008.
  • Apostolatul surorilor din Gherla, la fel ca în întreaga Provincie "Inima Neprihănită a Sfintei Fecioare Maria" din Romania a fost şi este bazat în special pe rugăciune. De asemenea, surorile se ocupă de catehizarea şi îndrumarea spirituală a celor care doresc să trăiască mai aproape de Dumnezeu. Poarta mănăstirii se deschide mereu pentru cei lipsiţi care primesc ajutor, hrană şi alinare sufletească.
  • Când este nevoie de ajutorul lor, surorile au grijă de bolnavi, în spital şi la domiciliu. O preocupare constantă este şi catehizarea copiilor şi a tinerilor din parohiile Gherla, Ţaga şi Valea Secerului (Feldru). Au fost organizate numeroase campusuri pentru copii şi tineri, precum şi participări la întâlnirile organizate şi la nivel eparhial. Prin prezenţa şi mărturia lor, surorile baziliene doresc să ducă tuturor mesajul iubirii lui Dumnezeu şi să fie ”purtătoare de Cristos” în societatea contemporană.
  • Sursa: eparhiaclujgherla.ro

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.