Parohia (Personală) Română Greco-Catolică Livorno, Italia

• Hram: Naşterea Maicii Domnului
  • Sfânta Liturghie: duminică: 10.30

Biserica ”Santissima Annunziata” (Chiesa dei Greci Uniti):

Biserica ”Santissima Annunziata”
(Chiesa dei Greci Uniti) Livorno, Italia

• Duminică:

• În data de 20 decembrie 2015, Părintele Vasile Orghici a celebrat prima Sfânta Liturghie greco-catolică română în frumoasa biserică cu iconostas Santissima Annunziata, în via della Madonna din Livorno.
  • Biserica este cunoscută şi sub denumirea de biserica dei Greci Uniti, pentru că era locul de cult, de rit bizantin, a comunităţii orientale în comuniune cu Papa.
  • Prin urmare, în urma, discuţiilor şi demersurilor făcute de PS. Virgil Bercea, responsabil cu diaspora occidentală şi episcopul de Livorno, Mons. Simone Giusti, s-a convenit începerea unei activităţi greco-catolice române la Livorno.
  • Prin constituirea acestei convenţii, PS. Virgil a însărcinat ca responsabil pentru această misiune pe părintele Vasile Orghici, pe care, episcopul de Livorno l-a numit şi confesor la Catedrală.
  • Sursa: www.bru-italia.eu

1. Mulţumim părintelui Vasile Orghici pentru acordul datelor personale (e-mail, telefon) şi pentru informaţii.

RăspundețiȘtergere

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit