Parohia Personală Română Greco-Catolică Livorno, Italia

• Web: bru-italia.eu
  • Reţele sociale: Facebook
  • Bloguri: -

Biserica ”Santissima Annunziata” (Chiesa dei Greci Uniti):

Biserica ”Santissima Annunziata”
(Chiesa dei Greci Uniti) Livorno, Italia

• Parohia personală este o excepție de la regulă și este constituită pentru credincioșii creștini de diferite națiuni, care vorbesc diferite limbi, aparțin unei alte Biserici sui iuris (adică de drept propriu) sau au un alt rit, își păstrează tradițiile, și sunt doar încredințați episcopului eparhial în al cărui teritoriu se află, depinzând de acesta ierarhic și administrativ. (cf. e-communio.ro)

• În data de 20 decembrie 2015, Părintele Vasile Orghici a celebrat prima Sfânta Liturghie greco-catolică română în frumoasa biserică cu iconostas Santissima Annunziata, în via della Madonna din Livorno.
  • Biserica este cunoscută şi sub denumirea de Chiesa dei Greci Uniti, pentru că era locul de cult, de rit bizantin, a comunităţii orientale în comuniune cu Papa.
  • Prin urmare, în urma, discuţiilor şi demersurilor făcute de PS. Virgil Bercea, responsabil cu diaspora occidentală şi episcopul de Livorno, Mons. Simone Giusti, s-a convenit începerea unei activităţi greco-catolice române la Livorno.
  • Prin constituirea acestei convenţii, PS. Virgil a însărcinat ca responsabil pentru această misiune pe părintele Vasile Orghici, pe care, episcopul de Livorno l-a numit şi confesor la Catedrală.
  • Sursa: www.bru-italia.eu

Harta cu parohiile şi comunităţile din străinătate (diasporă):

1. Mulţumim părintelui Vasile Orghici pentru acordul datelor personale (e-mail, telefon) şi pentru informaţii.

RăspundețiȘtergere