A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia (Personală) Română Greco-Catolică Livorno, Italia

• Hram: Naşterea Maicii Domnului
  • Adresa bisericii ”Santissima Annunziata” (Chiesa dei Greci Uniti): Via della Madona 1, 57121 Livorno (LI), Toscana
  • Sfânta Liturghie: duminică: 10.30
Biserica ”Santissima Annunziata”
(Chiesa dei Greci Uniti) Livorno, Italia

• Duminică:

Evenimente:

• În data de 20 decembrie 2015, Părintele Vasile Orghici a celebrat prima Sfânta Liturghie greco-catolică română în frumoasa biserică cu iconostas Santissima Annunziata, în via della Madonna din Livorno.
  • Biserica este cunoscută şi sub denumirea de biserica dei Greci Uniti, pentru că era locul de cult, de rit bizantin, a comunităţii orientale în comuniune cu Papa.
  • Prin urmare, în urma, discuţiilor şi demersurilor făcute de PS. Virgil Bercea, responsabil cu diaspora occidentală şi episcopul de Livorno, Mons. Simone Giusti, s-a convenit începerea unei activităţi greco-catolice române la Livorno.
  • Prin constituirea acestei convenţii, PS. Virgil a însărcinat ca responsabil pentru această misiune pe părintele Vasile Orghici, pe care, episcopul de Livorno l-a numit şi confesor la Catedrală.
  • Sursa: www.bru-italia.eu

Ultima actualizare:

• 3 septembrie 2018

Un comentariu:

1. Mulţumim părintelui Vasile Orghici pentru acordul datelor personale (e-mail, telefon) şi pentru informaţii.

RăspundețiȘtergere

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.