A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Vărădia, Caraş-Severin

• Hram: Pogorârea Spiritului Sfânt
  • Adresa bisericii: Vărădia, cod poştal 327420
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic
Biserica greco-catolică Vărădia, Caraş-Severin

Evenimente:

• La 20 noiembrie 1995, după şase ani de la căderea comunismului în România, s-a reînființat parohia Vărădia. Slujbele religioase s-au ținut în diferite locuri improvizate, iar administrarea parohiei s-a făcut succesiv de mai mulți preoți: pr. Silviu Bindea, pr. Jarca Miron, pr. Cozmuța Ovidiu, pr. Posteucă Leon şi pr. Pavel Tilca.
  • La 25 octombrie 1998 P.S. Alexandru Mesian a efectuat prima vizită pastorală în această localitate. Sfânta Liturghie s-a celebrat în casa unui credincios. S-a încercat în mai multe rânduri recuperarea bisericii și a casei parohiale, dar nu s-a reușit. La 30 iunie 2000 în urma cumpărării unui teren, s-a sfințit locul de biserică și s-a pus piatra de temelie. La 26 octombrie 2003 biserica a devenit funcțională prin sfințirea lucrărilor terminate la acel moment.
  • La 12 aprilie 2005 s-a cumpărat o casă pentru locuinţa preotului. La 8 octombrie 2006 a avut loc hirotonirea și instalarea Pr. Ionuț Caplea, ca preot stabil în această parohie. La 1 august 2010 s-a stabilit în parohie pr. Mihnea Gheorghe.
  • La 19 mai 2013 a avut loc sfinţirea solemnă a noii biserici în urma lucrărilor finale exterioare şi interioare. Din anul 2013 această parohie este păstorită de pr. Cristian Chişvasi.
  • sursa: www.bru.ro
  • 2014 - Şematismul Eparhiei Române Unite cu Roma, Greco-Catolică de Lugoj, pagina 72

Ultima actualizare:

• 3 aprilie 2018

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi o corectăm. Mulţumim.