A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Vărădia, Caraş-Severin

• Hram: Coborârea Spiritului Sfânt
  • Adresa bisericii: Vărădia, cod poştal 327420
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.30 / luni-sâmbătă: 8.00
Biserica greco-catolică Vărădia, Caraş-Severin

• Duminică şi sărbători:
    • 10.00 - Sfântul Rozariu
  • În prima duminică din lună:
    • 10.00 - Sfântul Rozariu
    • 10.30 - Sfânta Liturghie urmată de Adoraţie Euharistică şi consacrarea la Spiritul Sfânt
  • Luni-sâmbătă (zile lucrătoare):
    • 7.00 - Sfântul Rozariu
    • 15.00 - Adoraţie Euharistică
    • 18.00 - Vecernia (Laudele de seară)

Evenimente:

• La 20 noiembrie 1995, după şase ani de la căderea comunismului în România, s-a reînființat parohia Vărădia. Slujbele religioase s-au ținut în diferite locuri improvizate, iar administrarea parohiei s-a făcut succesiv de mai mulți preoți: pr. Silviu Bindea, pr. Jarca Miron, pr. Cozmuța Ovidiu, pr. Posteucă Leon şi pr. Pavel Tilca.
  • La 25 octombrie 1998 P.S. Alexandru Mesian a efectuat prima vizită pastorală în această localitate. Sfânta Liturghie s-a celebrat în casa unui credincios. S-a încercat în mai multe rânduri recuperarea bisericii și a casei parohiale, dar nu s-a reușit. La 30 iunie 2000 în urma cumpărării unui teren, s-a sfințit locul de biserică și s-a pus piatra de temelie. La 26 octombrie 2003 biserica a devenit funcțională prin sfințirea lucrărilor terminate la acel moment.
  • La 12 aprilie 2005 s-a cumpărat o casă pentru locuinţa preotului. La 8 octombrie 2006 a avut loc hirotonirea și instalarea Pr. Ionuț Caplea, ca preot stabil în această parohie. La 1 august 2010 s-a stabilit în parohie pr. Mihnea Gheorghe.
  • La 19 mai 2013 a avut loc sfinţirea solemnă a noii biserici în urma lucrărilor finale exterioare şi interioare. Din anul 2013 această parohie este păstorită de pr. Cristian Chişvasi.
  • sursa: www.bru.ro
  • Alte şematisme (anuare) greco-catolice ale Bisericii Române Unite

Ultima actualizare:

• 28 august 2018

Un comentariu:

1. Mulţumim părintelui Gheorghe Cristian Chişvasi pentru acordul datelor personale (e-mail), pentru informaţii şi fotografii.

RăspundețiȘtergere

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi o corectăm. Mulţumim.