Parohia Greco-Catolică Şeitin, Arad

• Adresa bisericii: Strada Revoluţiei nr. 38, Şeitin, cod poştal 317315
  • Pagini: -
  • Hartă: Google Maps
  • Lăcaş de cult sfinţit în anul: 1872 (Şematismul Eparhiei Române Unite cu Roma, Greco-Catolică de Lugoj, A.D. 2014, pagina 56)
  • Foto: Raimondo-Mario Rupp, www.bru.ro, noiembrie 2009
Biserica greco-catolică Şeitin, Arad

• După căderea regimului comunist, prima vizită în localitatea Şeitin a Preasfinției Sale Alexandru Mesian, Episcop de Lugoj, a fost în anul 2000, în vremea când parohia era administrată de părintele Ioan Bob.
  • A doua vizită arhierească a avut loc în primăvara anului 2004 la funeraliile părintelui Ioan Bob.
  • La 20 martie 2005 Preasfinția Sa Alexandru a vizitat parohia a treia oară cu ocazia instalării ca paroh a părintelui Ioan Vaşadi.
  • Duminică 1 noiembrie 2009, Preasfinţia Sa Alexandru Mesian împreună cu Preasfinţitul Virgil Bercea, Episcop de Oradea, s-au aflat în mijlocul credincioşilor din parohia Şeitin, Protopopiatul Arad, la invitaţia părintelui paroh Ioan Vaşadi şi a consiliului parohial. A fost cea de a patra vizită arhierească, iar motivele principale ale acestei vizite pastorale au fost: sfinţirea bisericii în urma lucrărilor de restaurare, Sfânta Liturghie şi reînființarea Reuniunii Mariane.
  • În data de 1 februarie 2023, după o lungă și grea suferință, pr. Ioan Vașadi, în vârstă de 44 de ani, a trecut la cele veșnice.
  • Sursa: bru.ro