A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş - Ș (SH) | T | Ţ - Ț (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Peregu Mare, Arad

• Hram: Acoperământul Maicii Domnului
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Biserica ”Acoperământul Maicii Domnului”:

• Adresa bisericii: Strada Principală nr. 211, Peregu Mare, cod poştal 317240
  • Pagini: Biserici.org
  • Hartă: Google Maps
  • Lăcaş de cult sfinţit în anul: 1922 (Şematismul Eparhiei Române Unite cu Roma, Greco-Catolică de Lugoj, A.D. 2014, pagina 55)
  • Foto: Google Street View, august 2012
Biserica greco-catolică Peregu Mare, Arad

• Parohia Peregu Mare este una din puţinele parohii de pe teritoriul Eparhiei de Lugoj unde există o frumoasă comunitate de credincioşi slovaco-ruteni.
  • Parohia a fost înfiinţată în anul 1850 iar biserica actuală a fost construită în jurul anului 1921.
  • Reactivarea acestei comunităţi a avut loc la scurtă vreme după repunerea Bisericii Greco-Catolice în libertate (anul 1989).
  • În anul 1995 a fost instalat Pr. Vasile Bojcsuk care este originar din Crăciuneşti, comuna Bocicoiu Mare (Jud. Maramureş).
  • Sursa: www.bru.ro

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.