A fi creştin, pentru ce?

Pentru a fi unit cu Dumnezeu care m-a creat, mi-a vorbit prin profeţi apoi prin Hristos care m-a mântuit prin moartea şi învierea Sa, prin care sunt fiu al Dumnezeu, cunoscut şi iubit de El ca un «Părinte».

Mai mult decât o morală, - care învaţă cum să faci binele şi să înlături răul -, creştinismul este o viaţă, adică o trăire în credinţă ce mă uneşte prin legătura dragostei cu Dumnezeu şi cu semenii mei - făpturi create şi iubite de El ca şi mine - ori iubirea e fericirea.