A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş - Ș (SH) | T | Ţ - Ț (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Sânandrei (Sînandrei), Timiş

• Hram: Naşterea Maicii Domnului
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Biserica ”Naşterea Maicii Domnului”:

Biserica greco-catolică Sânandrei (Sînandrei), Timiş

• Această parohie a fost înființată în anul 1990 de către d-l ing. Ioan Chișărău.
  • Primul paroh a fost P.c. Pr. Ștefan Jucușț; al doilea a fost P. On. Pr. Ioan Chișărău, iar din 2005 paroh de Sânandrei este P.C. Pr. George Rădulescu.
  • Construcția bisericii s-a realizat, cu sprijinul financiar la Episcopiei Greco-Catolice de Lugoj, al Asociației „Renovabis” din Germania”, al Episcopiei Romano-Catolice de Mainz, al Asociației „L`Oeuvre d`Orient” din Paris, al Primăriei Comunei Sânandrei și nu în ultimul rând al bunilor credincioși din Sânandrei.
  • Sursa: www.bru.ro

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.