A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Sânandrei (Sînandrei), Timiş

• Hram: Naşterea Maicii Domnului
  • Adresa bisericii: Sânandrei, cod poştal 307375
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic
Biserica greco-catolică Sânandrei (Sînandrei), Timiş

Evenimente:

• Această parohie a fost înființată în anul 1990 de către d-l ing. Ioan Chișărău.
  • Primul paroh a fost P.c. Pr. Ștefan Jucușț; al doilea a fost P. On. Pr. Ioan Chișărău, iar din 2005 paroh de Sânandrei este P.C. Pr. George Rădulescu.
  • Construcția bisericii s-a realizat, cu sprijinul financiar la Episcopiei Greco-Catolice de Lugoj, al Asociației „Renovabis” din Germania”, al Episcopiei Romano-Catolice de Mainz, al Asociației „L`Oeuvre d`Orient” din Paris, al Primăriei Comunei Sânandrei și nu în ultimul rând al bunilor credincioși din Sânandrei.
  • sursa: www.bru.ro
  • Şematisme (anuare) greco-catolice ale Bisericii Române Unite

Ultima actualizare:

• 27 martie 2018

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi o corectăm. Mulţumim.