Parohia Greco-Catolică Sânandrei (Sînandrei), Timiş

Hram: Naşterea Maicii Domnului

Transmisiune în direct (LIVE):

• Duminică şi sărbători:
  • Luni, miercuri şi vineri (zile lucrătoare):
  • Marţi, joi şi sâmbătă (zile lucrătoare):

Biserica ”Naşterea Maicii Domnului”:

Biserica greco-catolică Sânandrei (Sînandrei), Timiş

• În localitatea Sânandrei nu a existat parohie greco-catolică înainte de anul 1948.
  • De-a lungul vremii în localitate s-au stabilit familii de greco-catolici venite din Ardeal și Maramureș, care au frecventat biserica romano-catolică, datorită faptului că Biserica Greco-Catolică din România era scoasă în afara legii.
  • Această parohie a fost înființată în anul 1990 de către domnul ing. Ioan Chișărău.
  • Primul paroh a fost pr. Ștefan Jucuț; al doilea a fost pr. Ioan Chișărău, iar din 2005 paroh de Sânandrei este pr. George Rădulescu.
  • Construcția bisericii s-a realizat, cu sprijinul financiar la Episcopiei Greco-Catolice de Lugoj, al Asociației „Renovabis” din Germania”, al Episcopiei Romano-Catolice de Mainz, al Asociației „L`Oeuvre d`Orient” din Paris, al Primăriei Comunei Sânandrei și nu în ultimul rând al bunilor credincioși din Sânandrei.
  • Sursa: www.bru.ro

Şematismul veneratului cler al Arhidiecesei Metropolitane Greco-Catolice Române de Alba-Iulia şi Făgăraş pre anul Domnului 1900

Sursa: Biblioteca Filialei Cluj-Napoca a Academiei Române - biblio.acad-cluj.ro

Şematismul veneratului cler al Diecezei Româneşti Greco-Catolice a Lugojului pe anul Domnului 1877